Archetypy marki czyli coś co jest jedną z pierwszych czynności związanych z budowaniem marki. Nim weźmiesz się za marketing czy obsługę klienta określ jaką osobowość będzie miała Twoja marka. Wiedząc to, możesz zacząć tworzyć całą strategię rozwoju od promocji, po sposób komunikacji a na analityce czy social media kończąc.

Czym są archetypy marki

Wszystko zaczęło się od Carla Gustava Junga który archetypy wprowadził do psychologii, a co później bardzo dobrze opisały Margaret Mark i Carol S. Pearson w książce “The Hero and the Outlaw”

Archetypy marki to najprościej mówiąc wzorce osobowości w oparciu o które budujemy całą strategię komunikacji. Dzięki temu pokazujemy czy marka została stworzona po to by chronić ludzi, tłumaczyć im pewne kwestie lub np podważać status quo. To wszystko właśnie wynika z wcześniej ustalonego archetypu marki.

Archetypy marki – dwanaście wzorców osobowości

Mędrzec (Guru) – jego misją jest przekazanie wiedzy, odkrywa prawdę za pomocą konkretnych faktów a to, z czego lubi korzystać w przekazywaniu informacji to zestawienia, analizy i raporty. Jest obiektywny.

Przykładowe marki: CNN, HARVARD, L’OREAL

Niewinny – marki o takim archetypie skupiają się wokół dobra. Są transparentne w swoich działaniach i tworzą wizerunek idealnej firmy, cechuje je dobroć, otwartość czy uczciwość.

Przykładowe marki: DOVE, SHISEIDO, MC DONALD’S

Odkrywca – podróżnik jak się patrzy. Cieszą go zmiany i odkrywanie nowych rzeczy. Zamiłowanie do ryzyka i zwalczanie nudy. Jego życiowa wędrówka ma na celu poznanie i zrozumienie świata a także siebie samego. No kurcze blade, przecież mówię, że podróżnik.

Przykładowe marki: NORTH FACE, STARBUCKS, LAND ROVER, AMAZON

Błazen – Jego największym celem jest bawić innych ale wiesz, nie chodzi o to aby robić z siebie idiotę ale o to aby wywoływać u odbiorcy radość i uśmiech na twarzy. Cechuje go żart, zabawa i płatanie figli. W ten też sposób buduje relacje z odbiorcami.

Przykładowe marki: VIRGIN, FANTA, M&M’S

Czarodziej – marki o takim archetypie cechuje ciekawość, fascynacja czy wiara. Są w stanie swoimi czynami przenieść odbiorcę w inny, magiczny świat, dostarczając mu przy tym niesamowitych doświadczeń. Może być też tak, że motywuje i pomaga nam w naszej przemianie.

Przykładowe marki: WALT DISNEY, RED BULL, AXE, INTEL

Buntownik – osobowość która podważa status quo, nie godzi się na to co jest i pragnie zmian. W swoich działaniach prowokuje i atakuje po to aby uzyskać wolność, swobodę czy niezależność.

Przykładowe marki: MTV, DIESEL, HARLEY DAVIDSON, APPLE

Archetypy są dla marki tym, czym dla człowieka charakter.

Zwykły Gość – można by powiedzieć, że marki o takim archetypie po prostu robią swoją robotę, po cichu i nie wychodząc przed szereg. Cechuje je życzliwość, uprzejmość, skromność. Są po prostu zwyczajne i cicho wykonują ciężką pracę.

Przykładowe marki: IKEA, WALMART, VISA, LIDL

Opiekun – typowy altruista co nie który za swoją życiową misję wyznaczył sobie dbanie i troszczenie się o innych. Cechują go rodzicielskie uczucia i instynkty, troska czy gotowość do poświęceń. Taki archetyp zdecydowanie będzie odpowiadać wszystkim markom które oferują produkty rodzinne lub takie które mają nam zapewnić bezpieczeństwo.

Przykładowe marki: NESTLE, PAMPERS, VOLVO

Kochanka – ceni sobie piękno i luksus. Miłość jest dla niej bardzo ważna. Marki o takim archetypie są zmysłowe, seksowne, namiętne czy odważne i to też je cechuje. Przyjemność i doznania ponad wszystko.

Przykładowe marki: MAGNUM, VICTORIA SECRET, ALFA ROMEO

Władca – przeciwieństwo buntownika i tyle co nie. Nie, nie słuchaj jest to archetyp dla którego bardzo ważny jest brak zmian – tak jak jest, jest dobrze. Marki o takim archetypie dominują, posiadają aurorytet i imponują innym. Cechuje ich jakość, klasa, prestiż czy wysoki status. Dodatkowo bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo tych za których odpowiadają.

Przykładowe marki: ROLEX, MERCEDES, MICROSOFT, IBM

Bohater – to typ wojownika który najlepiej czuje się w ciągłej walce a jego przeciwnikiem są trudności i przeciwności losu. Poprzez swoją walkę inspiruje i motywuje innych do działania. Cechuje go odwaga, siła, zwyciężanie. Marki o takim archetypie posiadają autorytet i mają wielkie ego.

Przykładowe marki: NIKE, MARLBORO

Kreator – najważniejsze jest dla niego wyrażanie siebie. To co lubi to różnorodność i duży wybór. Cechuje go zamiłowanie do piękna, kreatywność i innowacja. Kreator chce coś po sobie zostawić i bardziej woli dawać aniżeli brać.

Przykładowe marki: LEGO

Archetypy marki – jak wybrać swój własny?

Myślę, że jak najbardziej można wybrać archetyp np na podstawie tego jacy jesteśmy sami czyli ze względu na właściciela przedsiębiorstwa czy ze względu na wartości jakimi się kierujemy i jakimi kierować się ma nasza firma ale jeżeli nie jesteśmy pewni który archetyp marki będzie odpowiedni to odpowiedzmy sobie na dwa pytania:

1. Jaka jest moja marka?

Innowacyjna oraz buntownicza jak Apple (chaos)

Jest konserwatywnym władcą jak IBM (porządek)

2. Jeżeli ktoś korzysta z mojej marki to dla kogo?

Dla siebie – sobie to ja kupię Ferrari (ja)

Dla kogoś – jak ma być rodzinnie to jednak Skoda (inni)

W ten sposób jesteście w stanie określić w której ćwiartce znajduje się wasza marka

  1. porządek-ja
  2. porządek-inni
  3. chaos-ja
  4. chaos-inni
Archetypy marki

Archetypy

Po ustaleniu na której ćwiartce znajduje się Twoja marka wybór archetypu jest już kwestią tego co każdy z nich reprezentuje, jakie wartości są dla niego ważne czy w jaki sposób możesz się komunikować czyli po prostu który sposób bycia marki najbardziej Ci odpowiada.

Archetypy marki – powody by wdrożyć

  • wiemy co, komu i dlaczego oferujemy
  • spójny wizerunek
  • pomaga marce wyrażać siebie
  • marka wyróżnia się z tłumu
  • większe zainteresowanie i przywiązanie ze strony konsumentów
  • klient łatwiej odbiera markę posiadającą ludzkie cechy

To, czym są archetypy (osobowość) marki można by opisać jednym zdaniem – archetyp jest dla marki tym, czym dla człowieka charakter. Jest to coś co określa w jaki sposób marka komunikuje się z otoczeniem, jaką strategię marketingową prowadzi, czy jaki ma styl bycia. Jest to bardzo dobry sposób aby się wyróżnić na tle konkurencji i zostać zapamiętanym.