ASMR (Autonomus Sensory Meridian Response) czyli samoistna odpowiedź meridianów czuciowych, to zjawisko wywoływane poprzez zewnętrzne bodźce. Chodzi tutaj o bodźce słuchowe, dotykowe, zapachowe oraz wizualne. ASMR przejawia się przyjemnym mrowieniem w okolicach głowy, szyi a także pleców. No ale my opowiemy sobie dziś jak wykorzystują to zjawisko firmy w marketingu.

Wracając do samego zjawiska ASMR chodzi o stymulację mózgu za pomocą różnych bodźców zewnętrznych w celu wywołania uczucia odprężenia oraz zmniejszenia stresu.

Czyż to nie świetne podstawy działań marketingowych?

KFC

W 2018 roku, marka wypuściła kilka filmików w których relaksujące dźwięki natury porównywała do… dźwięków smażonego kurczaka. Tak więc nie dość, że to przyjemna kampania marketingowa to i dosyć zabawna. Dodatkowo powstała dedykowana strona www dla wszystkich tych, którzy potrzebują chwili relaksu przy dźwiękach smażonego kurczaka.
Zajrzyjcie na www.kfchill.co.uk bo to naprawdę fajna ciekawostka.

ASMR w wykonaniu Lidla

ASMR w wykonaniu Lidla

Lidl wykorzystuje ASMR na swoim instagramowym profilu do promowania produktów marek własnych. Całość składa się z dwóch elementów – kampanii wykorzystujących ASMR oraz tych które korzystają z efektu slow motion. Polecam z czystej ciekawości sprawdzić co fajnego im z tego wyszło na ich profilu @lidlpolska – instastory “Marki własne”.

Zippo

Marka miała już kilkukrotnie styczność z wykorzystywaniem ASMR jednak przedstawię Wam spot jaki wypuścili pod koniec marca 2019 roku. Widzimy na nim zapalniczki jakie marka ma w swojej ofercie ale przede wszystkim słyszymy ten jakże znany nam dźwięk który słychać przy otwieraniu zapalniczki.

Jako, że wpis bez czekolady to nie wpis, oto jak z opisywanym zjawiskiem radzi sobie marka Dove oraz ich batoniki. Kampania pojawiła się na chińskim rynku a co do samego zjawiska to jak widać po wielu komentarzach, bardzo się odbiorcom podoba.

Na sam koniec bardzo fajny spot reklamowy marki Michelob na którym widzimy otwarcie butelki piwa przez Zoë Kravitz. Polecam bo wyszło naprawdę rewelacyjnie !!!
Proszę Państwa, przedstawiam “The Pure Experience”

Dlaczego warto wdrożyć ASMR w kampaniach marketingowych?

  • wywołuje przyjemne odczucia u odbiorcy
  • przyjemna alternatywa dla agresywnych form reklamy
  • zapada w pamięć
  • nadaje kreatywności
  • jest to zjawisko na topie
  • pozytywnie wpływa na wizerunek marki
  • wzbudza zainteresowanie
  • bo się po prostu ludziom podoba

ASMR jest zjawiskiem które jest coraz częściej wykorzystywane przez marki. Nie tylko same go wdrażają ale bardzo często łączą go z influencerami wykorzystując influencer marketing więc oto pierwszy przykład rozwijania się tego zjawiska. To także dowód, że zainteresowanie wokół ASMR szybko nie przeminie a wręcz przeciwnie, na stałe może się zagościć w działaniach marketingowych. Może już czas o tym pomyśleć?