Branding czyli jak zbudować silną markę
Czy wiesz co oznacza branding?
Być może nigdy nie słyszałeś tego słowa ale zapewniam Cię, że pewne jego elementy wdrażałeś na samym początku rozwijania swojego biznesu.
Jeżeli dopiero myślisz nad biznesem to też pewnie o niektórych kwestiach myślałeś.
Nazwa, logo, analiza konkurencji, to kim jest Twój klient, w jaki sposób będziesz się promować czy chociażby w jaki sposób wyróżnisz się na tle konkurencji. Na pewno zastanawiałeś się nad którymś z tych zagadnień.
Wchodzą one w skład czegoś co nazywamy brandingiem czyli budowaniem marek. Najlepiej silnych.
No ale rozbijmy sobie branding na jego poszczególne składowe.
1. Strategia
Zacznijmy od tego, że powinieneś wiedzieć jaką markę chcesz stworzyć, powiedzmy, że ustalasz na tym etapie jej charakter. Pomogą Ci w tym archetypy marki o których piszę tutaj.
Dzięki temu będziesz wiedzieć jaki wizerunek tworzyć czy jak się komunikować.
Na etapie tworzenia strategii musisz m.in. zrobić analizę rynku, konkurencji, określić mocne i słabe strony Twojej marki, produktu czy usługi a także pozycję rynkową którą chcesz osiągnąć.
Tworząc wizję firmy zastanów się także jaka jest jej misja a także określ grupę docelową lub wizerunek idealnego klienta.
2. Nazwa
Powinna być krótka i zapadająca w pamięć. Nazwa powinna w pewnym stopniu nawiązywać do Twojego biznesu i zdradzać czym konkretnie zajmuje się firma. Na etapie wymyślania nazwy warto automatycznie sprawdzać czy adres www dla nazwy jest dostępny.
Na własnym przykładzie wiem, że jest to dość długi proces, zwłaszcza przy trafieniu na nazwę z wolnym adresem www. Spodziewaj się, że może Ci to zająć sporo czasu.
3. Logo, slogan + identyfikacja wizualna
Wiemy ze strategii jaka ma być nasza marka, mamy nazwę tak więc najwyższa pora dobrać do niej logo oraz pozostałe elementy.
Logo możesz stworzyć sam na zwykłej kartce lub wpisując w google np. “logo maker” i skorzystać z któregoś z bezpłatnych kreatorów logo.
Możesz także za niewielką opłatą zlecić to na serwisie zrzeszających freelancerów jak chociażby fiverr.com gdzie możesz zlecić nie tylko stworzenie loga ale nawet strony www czy sklepu internetowego.
Co do identyfikacji wizualnej to mówimy tutaj m.in o księdze znaku, wizytówce, papierze firmowym czy pieczątce.
Mając logo możesz zająć się tworzeniem elementów identyfikacji wizualnej nanosząc na nie logo.
Tutaj technika taka sama, możesz wykonać to samodzielnie lub zlecić poprzez serwis z freelancerami.
Ze sloganem jest trochę jak z nazwą. Powinien być prosty i zapadać w pamięć a do tego nawiązywać do wartości czy misji firmy ponieważ jest rozszerzeniem idei, jaką niesie za sobą nazwa. Może także pełnić funkcję wyjaśniającą nazwę czy misję firmy lub wzbudzać ciekawość.
Kilka przykładów dobrze zrealizowanych sloganów:
- Nike – Just do it!
- Philips – Sense and simplicity
- Bakoma – Radość z Natury
- Apart – Z miłości do piękna
- Crunchips – Jest Crunchips, jest impreza!
- Filmweb – Filmy takie jak Ty
- Polomarket – mój ulubiony
- Vistula – The Men’s World
- Alior Bank – wyższa kultura bankowości
Przykłady sloganów marek znajdziesz tutaj.
4. Materiały wizerunkowe
Są w pewien sposób powiązane z elementami wizualizacji. Mówimy tutaj o wystroju sklepu jeżeli prowadzimy sprzedaż offline, szacie graficznej sklepu internetowego, katalogach produktów oraz innych broszurach promocyjnych oraz elementach copywritingu.
5. Reklama
Mając już koncepcję jak ma wyglądać nasza marka, wystrój sklepu stacjonarnego lub internetowego oraz pozostałe elementy, można zabrać się za marketing aby w końcu ktoś o nas usłyszał.
W tym punkcie polecam Ci przeczytać o mediach społecznościowych z których możesz skorzystać. Piszę o nich tutaj. Przeczytaj także o rodzajach marketingu internetowego o których piszę tutaj.
Pamiętaj aby wszystkie treści marketingowe były spójne z koncepcją wizerunku marki oraz wartościami jakimi się kieruje. Dobrze będzie jeżeli Twoje działania będą inne od konkurencji. Wyróżnij się a zostaniesz zapamiętany.
Branding – kilka dodatkowych elementów:
- pozycjonowanie
- poznaj konkurencję i rynek
- prowadzenie bloga
- identyfikatory – o nazwie i logu pisałem ale w skład identyfikatorów wchodzą także kolor, kształt, zapach, smak, dźwięk a także odczucia
- analiza mocnych i słabych stron marki
- obietnica marki
- wartości marki
Wyjaśnię Ci o co chodzi w pozycjonowaniu.
Pozycjonowanie to wybór i zajęcie unikalnego miejsca, jakie powinna zająć marka w świadomości konsumenta. Chodzi o to aby konsument pomyślał o nas myśląc o konkretnych rzeczach oraz aby kojarzył markę z konkretnymi cechami.
Biedronka kojarzy nam się z niskimi cenami, Ferrari z szybką prędkością a PZU z bezpieczeństwem
Pozycjonowanie w kilku krokach:
- określ grupę docelową
- określ pozycję marek konkurencyjnych
- analiza mocnych i słabych stron Twojej marki
- wybierz element wyróżniający Twoją markę
Branding uwagi:
- nie twórz marki oferującej wszystko i wszystkim
- wyróżnij się albo zgiń
- niech wszystkie elementy będą ze sobą spójne
- poznaj klienta – jego potrzeby, sposób myślenia czy umiejętności
- buduj relacje z konsumentami
- wzbudzaj emocje / dostarczaj unikalne przeżycia
- niech Twoja marka posiada historię
- unikalna wartość
- marka ma być interesująca
- stwórz takie skojarzenia z marką aby klienci pożądali tego co oferuje
- nadaj marce cechy emocjonalne adekwatne do potrzeb odbiorców
- niech Twoja marka spełnia oczekiwania
- niech Twoja marka budzi skojarzenia i przywołuje wspomnienia
- KULTURA (zjada strategię na śniadanie)
- marka to aspekty fizyczne, funkcjonalne oraz jej tożsamość
- wykorzystaj rytuały
Na samym początku piszę, że branding to budowanie silnych marek. Chciałbym abyś wiedział, że inną definicją tego słowa jest budowanie świadomości marki, czyli mocne zakorzenienie się w świadomości konsumentów. Chodzi o to aby każdy element który wdrożysz zapadł w pamięci konsumentów i aby zawsze kojarzył się z Twoją marką. Slogan, kolorystyka czy pewien rodzaj komunikacji ma powodować, że klienci od razu pomyślą o Twojej marce. Spraw aby konsumenci pokochali Twoją markę oraz produkt czy usługę którą oferujesz.
Moim zdaniem pierw należy pojawić się w świadomości konsumenta, mocno się w niej zakorzenić i jeżeli uda nam się to osiągnąć to możemy mówić o procesie budowania silnej marki.
Świadomość marki można badać na trzech poziomach. Wyróżnia się zatem:
- świadomość natychmiastową (top-of-mind). czyli pierwsza marka jaka przychodzi nam do głowy podczas procesu zakupowego
- spontaniczna świadomość marki (spontaneous brand awareness) czyli marki które bierzemy pod uwagę decydując się na produkt. Zazwyczaj jest to kilka marek (3-6), które mają dla nas największe znaczenie podczas dokonywania wyboru. Do pola tego należy również marka top-of-mind;
- Wspierana świadomość marki wskazuje wszystkie marki jakie znamy.
Gdybym decydował się na zakup nowego smartphone’a to pierwszą marką jaka przyszła by mi do głowy byłby Samsung, pod uwagę brałbym także Sony, Huawei i HTC no a dalej to cała gama marek które znam, nie będę ich tu wypisywał.
Branding jest procesem, który wymaga czasu, a także przemyślanych i konsekwentnych działań. Cały proces budowania silnej marki wykonywany jest wielokanałowo przy wykorzystaniu jak największej ilości technik / narzędzi.
Po przeczytaniu tego wpisu wiesz jak krok po kroku zrealizować branding dla swojej marki, wiesz na co zwrócić uwagę oraz co jest kluczowe dla rozwoju Twojej marki oraz masz kilka dodatkowych wskazówek. No to do dzieła !