Bardzo często obserwujemy jak marki popełniają przeróżne błędy. Jest to coś oczywistego i nie da się tego wyeliminować w stu procentach. To tak jak z ludźmi – choćbyśmy nie wiadomo jak byli czujni to od czasu do czasu zaliczymy jakąś wpadkę. W tym wpisie pokażę Ci jakie błędy są najczęściej popełniane przez marki.

 

Bardzo ważna kwestia – w tym wpisie nie uświadczysz żadnych przykładów bo o ile lubię je podawać przy wpisach które są o czymś dobrym tak tutaj nie widzę sensu piętnowania marek.

 

Chodzi tylko o to aby pokazać Ci jakie błędy możesz popełnić rozwijając swoją markę.

 

 

Brak strony internetowej

Coś co w dzisiejszych czasach wydaje się nie do pomyślenia a jednak nadal ma miejsce. Nie wyobrażam sobie aby nie dać się wyszukać konsumentowi w sieci. Przecież wystarczy zrobić prostą stronę w oparciu o WordPressa. Nie musimy tworzyć sklepu z płatnościami który musi być solidnie zabezpieczony no ale przynajmniej pokażmy kim jesteśmy, jak działamy, co oferujemy wraz z cennikiem i jakimi kanałami można dokonać zakupu.

 

Zbyt mało kanałów social media

Mam stronę na Facebooku na którą wrzucam post raz na kwartał więc kanały social media odhaczone. Uwierz mi, że niektórzy mają takie podejście a jednak jest kilka miejsc gdzie marka naprawdę musi być. Facebook, Instagram, być może Snapchat jeżeli grupa docelowa jest młodsza. Youtube, Twitter a być może LinkedIn jeżeli działasz w B2B. Uwierz mi, że im będzie ich więcej tym lepiej dla Twojej marki.

 

Brak transparentności

Uwierz mi, że nie ma niczego złego w dzieleniu się wiedzą, mówieniu w jaki sposób rozwija się biznes, z jakich narzędzi się korzysta i tak dalej i tak dalej. Zamiast myśleć “nie podzielę się bo mnie prześcigną” zacznij myśleć “rozwijajmy branżę wspólnie aby to klient miał jak najlepiej”. Ostatecznie tego typu myślenie da Ci więcej korzyści aniżeli zagrożeń.

 

Nie wiadomo kto stoi za marką

Kiedyś było to całkowicie normalne jednakże wraz z rozwojem internetu i mediów społecznościowych świat stał się globalną wioską a informacje są łatwo przekazywane. Konsumenci wolą te marki u których wiedzą kto za nimi stoi bo odbierają takie marki jako bardziej ludzkie. Pomyśl o Amazonie i Allegro. Myślisz Amazon – w głowie pojawia się Jeff Bezos. Wiesz kto za tym stoi więc bardziej ufasz takiej marce a jak produkt nie przyjdzie na czas to wiesz kogo obarczyć winą. Pomyśl o Allegro… pustka. Sic ! A miało nie być przykładów.

 

Zerowa interakcja w mediach społecznościowych

Bardzo często widzę sytuację kiedy to marka dodaje post na Facebooku, ludzie oczywiście lajkują i komentują i co pod ich komentarzami? Pustka. No kurcze sorry ale skoro ktoś poświęca energię i czas na napisanie komentarza to wypadałoby aby marka na niego odpowiedziała.

 

Brak wdzięczności

Ludzie bardzo często robią coś dla marki z którą sympatyzują w sieci. Zdjęcie produktu, filmik, wzmianka w mediach społecznościowych czy może na blogu. Marki powinny się postarać aby jak najwięcej tego typu akcji wychwycić i podziękować komuś za to, że tworzy ciekawe treści czy promuje markę. Podziękowanie powinno być wprost proporcjonalne do tego co ktoś dl marki zrobił.

 

Analiza? Pierwsze słyszę

Brak analizowania tego co się dzieje na stronie www czyli czy strona jest przejrzysta, czy nie mamy żadnych pól które nam zmniejszają konwersje, na którym etapie nam uciekają klienci ze strony. Poza tym analizowanie wydatków na marketing bo może przepalamy niepotrzebnie kasę na adwordsach, analiza jakiejkolwiek strategii budowania naszej marki. Po prostu marka coś robi i w żaden sposób nie mierzy skuteczności.

 

Po co komu narzędzia do rozwoju

Mamy pod ręką bardzo wiele narzędzi które mogą nam ułatwić i życie i rozwijanie naszej marki. Narzędzia do działań w mediach społecznościowych, narzędzia analityczne, crm do zarządzania relacjami z naszymi klientami, narzędzia do automatyzacji różnych procesów czy chociażby narzędzia do komunikowania się. Marki bardzo często o nich nie wiedzą i rozwijają się o wiele wolniej.

 

Telefon i e-mail wystarczy

No właśnie. Tak to mogło być kiedyś. Daj swoim klientom jak najwięcej sposobów na skontaktowanie się z Tobą. Telefon i e-mail są spoko ale ludzie preferują też inne sposoby. Masz stronę na Facebooku to niech kontaktują się przez messengera. Posiadaj na swojej stronie narzędzie typu livechat czy call page. Co klient to inne preferencje sposobu kontaktowania się.

 

Wartość i zaufanie w mediach społecznościowych

Jeżeli rozpoczynasz działania w mediach społecznościowych to niech Twoimi priorytetami nie będą jedynie promocja i sprzedaż. O wiele ważniejszymi kwestiami jest pokazanie czym Twoja marka wyróżnia się na tle konkurencji i jakie wartości są dla niej ważne a także budowanie zaufania do Twojej marki oraz do Ciebie samego.

 

Grafika

Niezależnie od tego czy to na Twojej stronie www czy w Twoich kanałach w mediach społecznościowych. Musisz pamiętać od samego początku, że w dzisiejszych czasach grafika dla odbiorców jest bardzo ważna i musi być na naprawdę wysokim poziomie. Jest wiele programów do obróbki graficznej i warto jest z nich skorzystać.

 

Mniej znaczy więcej

Ta zasada tyczy się ilości publikowanych treści oraz jej długości. Uwierz mi, że jeżeli zalejesz swoich odbiorców solidnym spamem, szybko przestaną Cię obserwować. To samo tyczy się długości wpisów. Staraj się przekazać najważniejsze informacje bez lania wody ponieważ nikt nie zacznie czytać wpisu jeżeli zobaczy, że ma on ponad tysiąc słów.

 

 

 

Jak widzisz błędy jakie popełniają marki mogą przybrać przeróżną formę a te które tutaj zostały wymienione to nie są wszystkie. Najlepiej uczyć się na błędach innych ale jeżeli zdarzy Ci się popełnić błąd to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu szybko go wychwycisz i wyeliminujesz.