Znać czynniki wpływające na decyzje zakupowe konsumentów to tak jak znać czynniki którymi w podejmowaniu wyborów kieruje się płeć przeciwna. Jest to wiedza której wartość jest ogromna.

 

Nie ma znaczenia czy oferujesz produkty czy usługi. Zapewne chciałbyś aby dochodziło do większej ilości transakcji. Aby udało Ci się to osiągnąć, opowiemy sobie o tym co wpływa na ludzi oraz na ich decyzje zakupowe.

 

Cena

Zaczniemy od czynnika który jest wszystkim bardzo dobrze znany – cena ! Jeżeli dla konsumenta najważniejsza jest niska cena to trzeba tak dostosować swoją ofertę aby i dla takiego klienta coś się znalazło.

 

Czas

Z kolei innemu klientowi może zależeć na swoim czasie lub na wygodzie. Dlatego przykładowo oferujmy dostawę do domu nie tylko produktu ale także wykonanej usługi. Taki klient będzie skłonny zapłacić więcej za zaoszczędzony czas.

 

Media społecznościowe i internet

Żyjemy w czasach gdzie coraz częściej konsument poszukując produktu lub stojąc przed wyborem spośród kilku z nich, poszukuje opinii wśród swoich znajomych lub przeszukując zasoby internetu. To co piszą o Twojej marce i produkcie w sieci ma obecnie bardzo silny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.

Będąc przy internecie jako źródle informacji to przedstawmy sobie także grupy ludzi od których konsument może otrzymać opinię o produkcie lub polecenie produktu. Sortowanie wg zaufania.

 • rodzina i przyjaciele
 • blogerzy, vlogerzy, użytkownicy forów
 • marka oraz jej pracownicy

 

Emocje

Nie od dziś wiadomo, że konsument bardzo często kieruje się emocjami. Tyczy się to zarówno tego jakie emocje wywołuje w nim Twój przekaz marketingowy czy opakowanie produktu ale także emocje których doświadcza będąc w Twoim sklepie stacjonarny. Dostosuj emocje do branży, produktu oraz klienta i niech dzięki temu konsumenci zaczną sympatyzować z Twoją marką. To dobry wstęp do budowania trwałych ale przede wszystkim pozytywnych relacji z klientem.

 

Wyposażenie sklepu stacjonarnego

Posiadając sklep stacjonarny z odzieżą weźmy na przykład przymierzalnię. Jest to miejsce w którym klient przymierzając odzież widzi jak się w niej prezentuje i to tutaj dochodzi do decyzji zakupowych. Zwróć uwagę na takie kwestie jak:

powierzchnia – nie powinna być zbyt mała.

wyposażenie kabiny – wieszaki na odzież, siedzenie, łyżka do butów etc.

oświetlenie – niech nie będzie zbyt słabe ani zbyt mocne.

lokalizacja – powinna znajdować się gdzieś z boku sklepu.

Jednak poza samą przymierzalnią chodzi także o takie elementy jak miejsce na koszyk z zakupami przy ladzie, kosz na śmieci przy drzwiach czy stojak na rower. Ułatwiaj życie swoim klientom.

 

Marka, jej kapitan oraz obrany kurs

Kolejnym czynnikiem wpływającym na podejmowane przez klientów decyzje jest sama marka. Chodzi tutaj o styl marketingowy, sposób w jaki się komunikujesz, wartości jakimi kieruje się Twoja marka czy chociażby to jak Twoja marka radzi sobie z kryzysami. Potencjalny klient będzie bardziej skłonny do wejścia w interakcję z silną marką która wyróżnia się na rynku. Przy tym wszystkim warto także popracować nad budowaniem marki osobistej aby ludzie myśląc o Twojej marce widzieli Ciebie. Łatwiej jest być klientem marki która kojarzy nam się z człowiekiem.

 

Kolor

Kolorystyka Twojej strony www, sklepu internetowego / stacjonarnego, opakowania produktu i tak dalej i tak dalej jak najbardziej wpływa na decyzje zakupowe konsumentów i powinna być odpowiednio dobrana. Wiadomo, że na stronie www akceptacja przykładowo regulaminu będzie miała akcenty zielone natomiast przyciski które czegoś zabraniają będą miały barwę czerwoną. Sportowy samochód zabawka dla chłopca może mieć opakowanie czerwono-czarne natomiast lalka dla dziewczynki odcienie różu. Wszystko powinno do siebie pasować i tworzyć spójny wizerunek.

Informujesz o promocji? Kolor czerwony. Wiosenna wyprzedaż? Dobra będzie zieleń.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o psychologii kolorów to piszę o niej w tym wpisie.

 

Zmysły

Ogromny wpływ na konsumentów ma oddziaływanie na ich zmysły. Wzrok, słuch, węch, dotyk i smak pozwalają doświadczyć konsumentowi niesamowitych odczuć a co za tym idzie budować pozytywne skojarzenia z marką jak i produktem lub usługą. Jeżeli Twoja branża na to pozwala wykorzystaj zmysły aby intensywnie oddziaływać na konsumentów.

Wzrok – wszystko to czego konsument doświadcza wzrokiem.

Słuch – może to być przyjemna playlista przygrywająca w tle.

Węch – wiesz pizzerie nie mają z tym problemu.

Dotyk – chwytasz miękką bluzę i już wiesz, że ją chcesz.

Smak – kto z nas nie podłożył się na degustacji.

 

Influencerzy

Nie da się ukryć, że influencerzy czyli znane osoby uznawane za liderów opinii mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe, może nie wszystkich klientów ale na pewno swoich fanów. Warto wykorzystać zasięgi jakie generują i dzięki nim wpływać na klientów.

 

Dzieciocentryzm

W obecnych czasach dzieci nie decydują już tylko o produktach które są przeznaczone dla nich samych. Coraz częściej biorą udział w podejmowanych przez całą rodzinę decyzjach odnośnie zakupu wyposażenia do domu czy wyboru miejsca na spędzenie wakacji. To dobry sposób aby marketing oraz całą komunikację dostosować pod dzieci i w ten sposób wpłynąć na podejmowaną przez rodziców decyzję.

 

 

Co jeszcze wpływa na decyzje zakupowe konsumentów?

 • podświadomość
 • snobizm
 • naśladownictwo
 • impuls
 • odczucia po zakupie
 • odczuwanie przyjemności
 • zaufanie do marki
 • bezpośrednia komunikacja
 • poczucie wyjątkowości produktu
 • przyzwyczajenie
 • modny wizerunek marki
 • chęć wyrażenia siebie poprzez produkt
 • poczucie przynależności do jakiejś grupy
 • wyróżnienie się z tłumu

 

Co możesz zyskać nastawiając się na klienta oraz czynniki wpływające na podejmowane przez niego decyzje?

 • większa sprzedaż
 • lojalność klientów
 • rekomendacje
 • atrakcyjniejsza marka
 • przemyślane i trafione działania

 

Jaki morał płynie z dzisiejszego wpisu? Ano taki, że czynników wpływających na decyzje zakupowe konsumentów jest naprawdę bardzo dużo. Nie wszystkie zostały tutaj wymienione a i tak sporo z nich już teraz znasz. Czynniki te pojawiają się na całej ścieżce zakupowej konsumenta. Przed zakupem, w trakcie a także już po. Znajdź te czynniki na które możesz wpłynąć i stwórz z nich idealny sposób na wpływanie na klienta.