E papierosy w Polsce zyskują na sile, coraz więcej osób przerzuca się z tradycyjnych papierosów właśnie na te elektroniczne. O sile tej branży niech świadczy to, że już w 2016 wyceniana była na pół miliarda złotych a polski lider firma Chic – właściciele eSmokingWorld zostali kupieni przez tytoniowego giganta British American Tobacco.

 

Jako, że sam jestem – jak to się teraz mówi – vaperem to napiszę co mnie osobiście się w tej branży podoba. Żadnego z poniżej wymienionych elementów nie znajdziecie w tradycyjnej branży tytoniowej.

 

Po pierwsze – sprzęt.

Mamy go do wyboru, do koloru. Począwszy od sticków, po boxy – z wymiennymi akumulatorami lub wbudowanym. Elektroniczne lub mechaniczne. Do tego dochodzą przeróżne parowniki, ustniki czy vapebandy. Tak więc można sobie złożyć ładny, personalizowany zestaw.

To co do papierosów… papieros to papieros i tyle.

 

Po drugie – liquidy.

Mamy zwyczajne liquidy 10 ml w cenie gdzieś tak od 5 złotych do 10, może 15 złotych. Mamy premixy które mają pojemność od 20 ml do 80 ml jak nie więcej no albo możemy kupować aromaty i bazę i robić własne liquidy. Co do smaków to jest ich naprawdę od cholery – wiśnia, mango, winogrono, różne cytrusy, cola, energetyk, lody czekoladowe, karmelowe i jeszcze kilkaset rodzajów. Zdecydowanie każdy znajdzie kilka swoich ulubionych a i jest co sprawdzać.

No i dodatkowo opakowania / etykiety liquidów są naprawdę świetne a jako, że na mnie osobiście etykieta ma mocny wpływ przy podejmowaniu decyzji zakupowych i lubię jak produkt jest ładnie opakowany to jest to dla mnie ogromny plus.

Papierosy? No cóż są Black Devile czekoladowe czy Djarumy wiśniowe ale tak ogólnie no to po prostu mamy smak tytoniu, zero zabawy w wypróbowywanie nowych smaków.

Premixy Vape Dinner Lady

Premixy Vape Dinner Lady

Premixy Seria z Mazur

Premixy Seria z Mazur

Aroma premixy oraz aromaty

Aroma premixy oraz aromaty

Po trzecie – subkultura.

Zauważam coś czego nie ma branża tytoniowa, co nigdy się nie wytworzyło wśród palaczy tradycyjnych papierosów – subkultura. Tak, vaperzy stworzyli subkulturę. Jest bardzo wiele grup na Facebooku zrzeszających vaperów a którzy to wymieniają się opiniami o produktach, rozwiązują problemy innych osób czy doradzają w zakupie sprzętu. Na YouTube mamy ogrom kanałów o e-papierosach. W niektórych sklepach z e-papierosami można napotkać ludzi siedzących na sofach i vapujących tak, że wchodząc do sklepu nic nie widzimy 😀 organizowane są nawet zloty.

Subkultura pełną gębą !

Screen z Facebookowej grupy Vape Śląsk

Screen z Facebookowej grupy Vape Śląsk

 

Czy warto wchodzić w te branżę? Zdecydowanie tak ale pamiętać należy, że w tym roku wprowadzono zerową akcyzę a od 2019 roku akcyza ma wynosić 50 gr / 1 ml liquidu i sporo się wtedy może zmienić jeżeli chodzi o e-papierosy.

 

Jednakże na chwilę obecną warto otworzyć swój punkt a może i nawet stworzyć własną markę liquidów.

 

Czego mi brakuje w sklepach tudzież wśród marek w tej branży?

  • elementów grywalizacji
  • brand hero
  • więcej wyraźnych marek
  • lepszych doświadczeń użytkownika
  • unikatowości

 

E-papierosy oraz cała ich otoczka stworzyli naprawdę bardzo fajną branżę. Sporo sprzętu, świetne smaki liquidów, same liquidy posiadają przykuwające oko etykiety no i ta subkultura, świadomość, że się przynależy do czegoś większego, do grupy – to też dobrze wpływa na człowieka. Zdecydowanie może to być dobry pomysł na biznes.