Działania w mediach społecznościowych młodych marek bardzo często polegają na wrzucaniu zdjęć tego co oferują z tekstem w stylu “zapraszamy na zakupy” i nadzieją, że to wystarczy a co gorsza z przeświadczeniem, że oto działania w mediach społecznościowych możemy odhaczyć. Całe szczęście możemy sobie pozwolić na dużo więcej działań i o nich będzie ten wpis.

 

 

1. Informowanie o wszystkim co się dzieje w życiu marki

Możesz informować o wdrożeniu nowej funkcji, jeżeli dostarczasz narzędzie lub o nowej usłudze czy produkcie. Dodatkowo o promocjach, akcjach zniżkowych, zatrudnieniu nowego pracownika, nabyciu nowego sprzętu. Po prostu o wszystkim co jest istotne z perspektywy konsumenta.

 

2. Udostępnianie treści zarówno tych tworzonych przez markę jak i użytkowników

Możesz zamieszczać ciekawe grafiki, wpisy tekstowe czy video. Dodatkowo wykorzystując real-time marketing w swoich treściach możesz wyrazić swoją opinię na temat tego co się aktualnie dzieje a za pomocą User Generated Content zamieszczać treści tworzone przez użytkowników.

 

3. Organizowanie konkursów

Jedyne o czym wspomnę przy organizowaniu konkursów to to, że bardzo często polegają one na tym, że mamy przykładowo 6 produktów marki X do wygrania. Zasady konkursu polegają na tym, że należy polubić fanpage’a marki X, polubić konkursowy post, udostępnić post na swojej tablicy a w komentarzu napisać jaki produkt chcemy i dodatkowy oznaczyć ze dwie osoby to mamy większe szanse na wygraną.

Największy błąd na świecie !

Ludzie, twórcy marek. Jeżeli organizujecie konkurs to wykażcie chociaż minimum kreatywności i niech zasady konkursu będą inne. Niech konkurs wymaga zaangażowania i kreatywności od osób które mają wziąć w nim udział. Dzięki temu dacie ludziom frajdę, serio. W przeciwnym razie wasz konkurs będzie wyglądać jak kolejny z cyklu “dajemy 6 produktów a w konkursie zależy nam tylko na tym aby jak najwięcej osób się o nim dowiedziało”. Serio zamiast ciekawego konkursu wolicie lecieć na zasięgi?

 

4. Wchodzenie w interakcję

Przede wszystkim tyczy się to Facebooka ale także Twittera czy YouTube’a. Jakiekolwiek treści zamieszczacie to w momencie kiedy ktoś je komentuje wykorzystajcie to do wejścia w interakcje. Jeżeli będzie to pytanie to odpowiedzcie, jeżeli miłe słowa to podziękujcie a jeżeli skarga to wyjaśnijcie ją i przeproście. Zasada jest prosta – każde działanie internautów wymaga od was reakcji.

 

5. Sprzedaż w mediach społecznościowych

Jak najbardziej możecie sprzedawać za pomocą mediów społecznościowych i nie ma znaczenia czy mówimy o usługach czy produkcie. Facebook, Instagram, YouTube i inne kanały – jeżeli dodajecie treści to niech w tych treściach pojawi się Wasz produkt czy usługa. Dodatkowo można wrzucić link do tego co oferujecie czy nawet landing page’a.

 

6. Budowanie relacji z konsumentami

Jeżeli już wchodzimy w interakcję z użytkownikami mediów społecznościowych to postarajmy się aby ta interakcja przerodziła się w relację. Mając już relację z konsumentami starajmy się ją pielęgnować aby była silna i pełna sympatii.

 

7. Budowanie marki osobistej

Jako twórca marki zdecydowanie powinieneś wykorzystywać media społecznościowe do budowania marki osobistej. Takie czasy, że wszystkich nas połączył internet, ludzie są na wyciągnięcie ręki tudzież na kliknięcie myszką i teraz wiele osób chce wiedzieć kto jest twórcą marki, o wiele łatwiej nam sympatyzować z marką która ma dla nas ludzką twarz. Przykład Amazon i Allegro – jak sobie pomyślisz o Amazonie to w głowie od razu pojawia się Jeff Bezos a kiedy pomyślisz o Allegro to co? Co najwyżej ich logo. Uwierz mi duży wpływ ma na markę obraz jaki nam się pojawia w głowie kiedy o niej pomyślimy.

 

 

Działania w mediach społecznościowych a serwisy

Przede wszystkim Facebook jako społecznościowy kombajn. Za jego pomocą możesz zamieszczać treści, pisać o rzeczach związanych z marką, organizować konkursy, wchodzić w interakcję czy budować relację z konsumentami ale działań jest dużo więcej. Instagram pomoże Ci wyróżnić Twoją markę za pomocą zdjęć i krótkich filmików. YouTube posłuży do zamieszczania video treści. Twitter jako narzędzie do zamieszczania krótkich wpisów tekstowych oraz zdjęć świetnie nadaje się jako narzędzie do real-time marketingu. Do tego możesz wykorzystać Snapchata jeżeli odpowiada Twojej grupie docelowej konsumentów.

O innych kanałach social media przeczytasz w tym wpisie.

 

 

Jak widzisz ten wpis to takie małe kompendium wiedzy z zakresu działań jakie Twoja marka może podjąć w mediach społecznościowych. Jak już wiesz możesz przede wszystkim wchodzić w interakcję z konsumentami ale także między innymi publikować treści, organizować konkursy czy informować o tym co dzieje się w życiu Twojej marki. Działania te nie wymagają nakładów finansowych a jedynie Twojego czasu, zaangażowania oraz kreatywności.