Grywalizacja tudzież gryfikacja lub gamifikacja to wykorzystanie mechaniki jaką znamy z gier fabularnych czy komputerowych do wpływania oraz zmiany zachowań ludzi podczas wykonywania czynności które nie mają z grami niczego wspólnego. Te czynności to także robienie zakupów czy korzystanie z usług.

 

W skrócie grywalizacja to nadawanie frajdy czynnością które są zwyczajne czy nudne.

 

No dobra ale to jakie mechanizmy możesz wdrożyć?

 

Kolekcjonowanie

Ludzie z natury uwielbiają zbierać i kolekcjonować. Kto z nas nie zbierał kart telefonicznych, znaczków czy podkładek pod piwo. Rzeczy do kolekcjonowania mogą mieć postać zarówno fizyczną jak i wirtualną. Kolekcjonowanie napędza ludzi ponieważ kolekcja zebrana w całości ma dla nas większą wartość od pojedynczych egzemplarzy.

Pamiętasz tazos’y z Pokemonami, karty z bohaterami Dragon Ball czy to cudo poniżej?

Odznaki

Odznaki można zdobywać za zaliczone wyzwania, osiągnięcie konkretnego poziomu czy za osiągnięcie całej kolekcji jeżeli wdrażasz element kolekcjonowania. Warto do odznak przypisać konkretne korzyści m.in. rabat, prezent czy zniżkę.

Oto jakie odznaki można zdobyć na BrandBuddies.pl

Oto jakie odznaki można zdobyć na BrandBuddies.pl

 

Wyzwania / osiągnięcia

Kolejnym mechanizmem są wyzwania, zadania czy misje które należy wykonać i osiągnięcia które trzeba będzie zdobyć. Nic tak nie dodaje frajdy do normalnych czynności jak drobne, poboczne misje które należy wykonać. Wyzwania mogą być stworzone przez Ciebie lub jeżeli w Twojej grywalizacji będzie brać udział więcej ludzi, mogą oni sobie na wzajem rzucać wyzwania. Zaliczenia nagradzaj odznakami i punktami do poziomu.

Oto jedno z wyzwan jakie znajdziemy na https://kreckilometry.pl

 

Cele i poziomy

Grywalizacja aby miała sens, musi posiadać pewne cele do których konsument dąży. Zbierz dziesięć pieczątek a otrzymasz kebaba za darmo. Wiemy co musimy wykonać i do czego dążymy. Dodatkowo, dzięki określeniu celów jesteś w stanie wyznaczyć graczowi drogę którą ma podążać biorąc udział w Twojej grze.

 

Kolekcjonowanie, zdobywanie odznak czy wykonywanie misji ma wpływ na nasz poziom w grywalizacji. Zdobywanie konkretnych poziomów może odblokować nowe możliwości lub nagrodzić konsumenta jakimś drobnym bonusem. Bardzo ważne jest tutaj loss aversion (unikanie straty). Chodzi o to, że w momencie rozwijania swojego poziomu, zdobywania odznak, pozycji w rankingu, być może stałej zniżki, użytkownik biorący udział w Twojej grywalizacji nie zrezygnuje z niej ponieważ ciężko będzie mu zrezygnować z tego co już osiągnął i na osiągnięcie czego musiał poświęcić czas i siły.

 

Rankingi

Wszystkie powyższe mechanizmy mogą przekładać się na wyniki w tabeli wyników tudzież pozycję w rankingu co będzie bardzo mocno wpływać na zaangażowanie konsumentów ponieważ ten element wykorzystuje nasze ludzkie potrzeby – rywalizowania ze sobą oraz uznania. Ludzie uwielbiają porównywać się z innymi a rankingi im na to pozwalają, dodatkowo jako, że każdy chce przy takim porównaniu wypaść jak najlepiej – niejako wymuszają one większą aktywność na uczestnikach.

Tak wygląda ranking Air Canada w ich programie Earn Your Wings.

 

Grywalizacja – gdzie można ją zastosować?

  • marketing
  • sprzedaż
  • szkolenia pracowników
  • edukacja
  • sport / rozrywka
  • akcje społeczne i ekologiczne

 

 

W tym wszystkim nie zapomnij o nagrodach ponieważ jeżeli Twoi konsumenci mają wziąć udział w przygotowanej przez Ciebie grywalizacji to muszę wiedzieć po co to robią i jaką będą mieć z tego korzyść.

Na takie nagrody można wymieniać punkty na beerlovers.pl

 

 

Grywalizacja działa świetnie dlatego, że wykorzystuje ludzkie potrzeby – samorealizacji czy uznania a także dlatego, że wykorzystuje mechanizmy które nie dość, że są nam doskonale znane to dodatkowo jako ludzie jesteśmy bardzo na nie podatni – kolekcjonowanie, odznaki czy wyzwania.

 

Grywalizacja – korzyści.

  • zwiększa zaangażowanie konsumentów
  • przywiązuje konsumenta do marki
  • zwiększa świadomość marki
  • wyróżnia markę na tle konkurencji
  • pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników

 

 

Przy wdrażaniu grywalizacji warto wykorzystywać takie serwisy jak Foursquare dzięki czemu możesz nagradzać konsumentów za ‘zameldowanie się’ w Twoim punkcie.

 

Grywalizacja – kilka wskazówek

  • grywalizacja nie może być ani za trudna ani zbyt łatwa
  • powinna dawać satysfakcję uczestnikom
  • powinna nagradzać różnymi bonusami
  • poprzez media społecznościowe powinna angażować znajomych uczestnika
  • wyzwania możesz tworzyć dla grup – zwiększysz zaangażowanie
  • warto zaimplementować pasek postępu pokazujący ile użytkownik już osiągnął oraz ile musi jeszcze zrobić aby przykładowo osiągnąć kolejny poziom
  • możesz zwiększać poziom trudności misji lub zdobycia kolejnego poziomu
  • rywalizacja może być indywidualna jak i grupowa

 

 

 

 

Jak widzisz grywalizacja jest działaniem które może przynieść Ci bardzo wiele korzyści m.in. zwiększa zaangażowanie, przywiązuje klientów do marki oraz poprawia wizerunek Twojej marki i to przy względnie niskich kosztach. Zdecydowanie zachęcam Cię do wdrożenia grywalizacji w Twoich działaniach a z tego wpisu wiesz jakie elementy możesz zastosować.