Stewart Butterfield czyli historia o tym jak niejako przez przypadek powołano do życia projekt który był pionierem web 2.0 oraz drugi który stał się niemałą rewolucją w komunikacji wewnątrz firmowej wycenianą już po 8 miesiącach na 1,1 mld dolarów.

 

Stewart Butterfield i jego pierwsza gra

W 2002 Stewart Butterfield, Caterina Fake oraz Jason Classon powołują do życia Ludicorp. Owocem pracy firmy ma być Game Neverending gra MMO-RPG która jednak nigdy nie ujrzy światła dziennego.

Przy okazji prac nad grą tworzą na swoje potrzeby system do udostępniania i wymiany zdjęć który otrzymuje nazwę Flickr a który rok po powstaniu w marcu 2005 zostaje sprzedany za bagatela 35 mln dolarów do Yahoo.

W strukturach Yahoo Butterfield nadal zarządza rozwojem Flickr’a lecz odchodzi z firmy w lipcu 2008 roku ponieważ przejęcie jego serwisu przez Yahoo spowodowało, że projekt nie mógł się już rozwijać tak jak tego chciał jego założyciel.

Koniec końców 35 mln dolarów to jak wygrany los na loterii, jednakże…

Pod koniec 2010 roku powstaje Instagram który w swoich założeniach jest podobny do Flickr’a. W kwietniu 2012 roku Instagram zostaje kupiony przez Facebooka za około 1 miliard dolarów !!!

Z tej perspektywy sprzedaż Flickr’a nie była interesem życia.

 

Stewart Butterfield i jego druga gra

W 2009 roku Stewart Butterfield jako współzałożyciel powołuje kolejne przedsiębiorstwo – Tiny Speck.

Efektem ich pracy jest Glitch – gra MMO. Tutaj historia kończy się dużo lepiej ponieważ Glitch zalicza odsłonę 27 września 2011 i jest całkiem dobrą grą no ale…

Na potrzeby gry zespół stworzył narzędzie do komunikacji wewnątrz firmowej które później nazwał Slack i jako, że zaczęli otrzymywać sygnały, że jest to dobre narzędzie i warto je rozwijać zapadła decyzja o zakończeniu dalszego rozwijania Glitcha który oficjalnie został zamknięty 9 grudnia 2012.

W lutym 2014 roku oficjalnie, już nie jako beta, startuje Slack – narzędzie które jak się później okaże będzie małą rewolucją w komunikacji wewnątrz firmowej i już po 8 miesiącach od startu będzie wyceniane na 1,1 mld dolarów a po 4 latach na ponad 5 miliardów dolarów.

 

Slack statystyki:

  • Wycena: 5 miliardów dolarów
  • 6 mln użytkowników na dzień
  • ponad 2 mln płacących użytkowników
  • 200 mln przychodu rocznie (ARR)
  • milion użytkowników zalogowanych w tym samym czasie

 

Tym wpisem chcę Ci pokazać, że owszem szczęście się przydaje, zwłaszcza w początkowym etapie tworzenia projektu bo ciężko określić jaki efekt przyniosą podjęte przez nas decyzje ale najważniejszy jest upór i konsekwentne wdrażanie naszego pomysłu. Trochę szczęścia ale przede wszystkim bardzo dużo pracy w okopach.