Long story short: WhatsApp
W tym wpisie będzie o dwóch takich co… założyli WhatsApp czyli komunikator który został kupiony za 19 miliardów dolarów. Dlaczego nie podaję tej kwoty na samym końcu? Bo nie powiesz mi, że sprzedanie aplikacji za 19 miliardów dolarów nie działa niesamowicie pięknie na wyobraźnię !
Tak więc mamy początek 2010 roku kiedy to powstaje WhatsApp… Czekaj, cofnijmy się kilka lat do tyłu i pozwól, że przedstawię Ci losy dwóch osób. Tak skrajnie różnych, z dwóch całkowicie innych światów.
Brian Acton urodził się w 1972 roku w Michigan. Jest programistą który ukończył aż trzy uniwersytety – Środkowej Florydy, Pensylwanii i Stanford. Jeszcze podczas studiów w 1992 roku rozpoczął pracę w Rockwell International gdzie spędził trochę ponad rok i gdzie był administratorem systemów. Następnie zatrudnił się w Apple jako product tester lecz już po 13 miesiącach przeniósł się do Adobe gdzie spędził jeszcze mniej czasu bo zaledwie 4 miesiące. Po Adobe znów wrócił do Apple lecz znów na bardzo krótki okres aby ostatecznie w 1996 roku trafić do Yahoo. W tej firmie spędził aż 11 lat awansując w jej strukturach aż 7 krotnie i aby ostatecznie objąć stanowisko wiceprezesa ds. technicznych.
W Yahoo poznał przyszłego współzałożyciela WhatsAppa Jana Kouma.
Jan Koum urodził się w 1976 roku w Kijowie na Ukrainie ale już w roku 1992 przeprowadził się ze swoją matką i babcią do Stanów Zjednoczonych aby zamieszkać w Mountain View. Ten ukraińsko-amerykański programista oraz inwestor uczęszczał na uniwersytet stanowy w San Jose i już podczas studiów rozpoczął pracę w Ernst & Young jako tester zabezpieczeń. Do Yahoo trafił w 1997 na stanowisko inżyniera od infrastruktury.
W Yahoo Brian Acton i Jan Koum pracują razem przez 9 lat do roku 2007 kiedy to we wrześniu postanawiają odejść z firmy i zrobić sobie rok przerwy który spędzają na podróżowaniu po Ameryce Południowej i grze w ultimate frisbee.
Jest rok 2009. Obaj Panowie aplikują do Facebooka ale żaden z nich nie zostaje zatrudniony co zresztą Brian Acton opisał na swoim Twitterze:
Brian Acton jeszcze przed aplikowaniem w sierpniu do Facebooka próbował zatrudnić się w maju w Twitterze co jednak też mu się nie udało:
Historia WhatsApp rozpoczyna się od Jana Kouma u którego zrodziła się idea stworzenia aplikacji która pozwalała by komunikować się ze wszystkimi typami telefonów bez względu na to, na jakim systemie operacyjnym działają.
Nazwa wzięła się od angielskiego zwrotu ‘what’s up?’ czyli ‘co słychać?’ a sama spółka WhatsApp Inc. została powołana do życia w jego 33 urodziny czyli 24 lutego 2009 roku.
Początki tworzenia aplikacji były trudne, wszystko się wieszało, aplikacja się blokowała i trzeba było cały czas wprowadzać poprawki jednakże gdy Koum wypuścił WhatsApp’a zaczął obserwować jak liczba jego użytkowników osiąga poziom 250 tysięcy. W tym czasie do spółki dołącza Brian Acton wraz z pięcioma byłymi pracownikami Yahoo którzy w zamian za niewielkie udziały zainwestowali w projekt kwotę ćwierć miliona dolarów.
Użytkownicy innych telefonów zaczęli się domagać aby i u nich pojawiła się aplikacja i tak WhatsApp pojawił się m.in na Blackberry i Nokii.
Początek 2011 roku to czas kiedy WhatsApp znajduje się w pierwszej 20 najczęściej pobieranych aplikacji w Appstore. To także znak dla inwestorów, że pojawił się ważny gracz na rynku.
Fundusz Sequoia Capital w pierwszej rundzie finansowanie wyłożył 8 milionów dolarów. Dwa lata później w lutym 2013 roku zespół WhatsApp liczy już 50 osób i ma 200 milionów użytkowników. Sequoia w kolejnej rundzie inwestycyjnej wykłada kwotę 50 milionów dolarów, wyceniając WhatsApp na 1,5 miliarda dolarów.
W lutym 2014 roku Facebook kupuje WhatsApp’a za astronomiczną kwotę 19,3 miliarda dolarów. 4 miliardy wypłaca w gotówce, resztę we własnych akcjach.
Czy to aby nie przesada płacić 19 miliardów za WhatsApp?
- WhatsApp był konkurencją dla messengera
- Google było skłonne dać za WhatsApp’a 10 miliardów dolarów
- Facebook ma problem z zatrzymaniem nastolatków dlatego też za 3 mld dolarów chciał zakupić Snapchata
- Dzięki WhatsApp, Facebook dotrze do użytkowników z Azji i Afryki z czym wcześniej miał problem
WhatsApp w liczbach:
- 2010 – rok powstania
- 2014 – rok zakupu przez Facebooka
- 19,3 miliarda – tyle zapłacił Facebook
- 2 miliony – tyle nowych kont pojawia się każdego dnia
- 1,3 miliarda – liczba miesięcznych użytkowników
- 45% co przekłada się na 6,8 miliarda dolarów – tyle udziałów posiadał Jan Kaun
- 0,99 dolara – tyle swego czasu kosztował roczny abonament WhatsApp’a
WhatsApp ciekawostki:
- sprzedaż WhatsAppa odbyła się w opuszczonym budynku w rodzinnym mieście Kouma, Mountain View. W przeszłości mieścił się tu ośrodek pomocy społecznej gdzie Koum jako nastolatek odbierał kartki żywnościowe.
- Koum należał do grupy hakerów o nazwie w00w00. Pewnego razu włamał się na serwery Silicon Graphics i w firmowej sieci czatował ze współzałożycielem Napstera Seanem Fanningiem.
- Koum zrezygnował ze studiów po dwóch tygodniach pracy w Yahoo kiedy to w firmie padł jeden z serwerów. Zadzwonił do niego jeden ze współzałożycieli Yahoo David Filo prosząc o pomoc w rozwiązaniu problemu.
- WhatsApp miał być na początku aplikacją do wyświetlania indywidualnych statusów na liście kontaktów w telefonach jak np ‘padła mi bateria’ czy ‘jestem na treningu, oddzwonię’.
- W czasie jego powstawania jedyną konkurencją był komunikator od Blackberry który działał jedynie na telefonach tej marki, komunikator Gtalk oraz Skype.
- Aplikacja powstawała w starym magazynie obok rozwijającego się Evernote’a.
- Koum po sprzedaży WhatsApp’a dołącza do zarządu Facebooka.
Na koniec pokażę Ci bohaterów dzisiejszej opowieści: po lewej Koum po prawej Acton
Jak widzisz nigdy nie wiadomo czy projekt który masz w głowie lub który właśnie realizujesz nie będzie dla kogoś na tyle wartościowy, że wyłoży za niego kilkanaście miliardów dolarów. Warto też pamiętać jak ważny jest User Experience, łatwość obsługi oraz aby Twój projekt wpasował się w panujące w danej chwili trendy.