Marketing internetowy jest niesamowity dlatego, że jest to temat rzeka, masz bardzo wiele sposobów na to, jak go realizować w swojej firmie i na pewno znajdziesz coś co będzie Ci odpowiadać. Jest niesamowity także dlatego, że nie wymaga od Ciebie nie wiadomo jak ogromnych nakładów finansowych. Pozwól zatem, że przedstawię Ci kilka sposobów na jego realizację.

 

SEM (Search Engine Marketing)

Marketing poprzez wyszukiwarki internetowe, możemy go podzielić na:

SEO (Search Engine Optimization)

Jest to pozycjonowanie w wyszukiwarkach tak aby znaleźć się na jak najwyższej pozycji podczas wyszukiwania wybranych słów lub fraz kluczowych.

Jest to działanie czasochłonne i warto zlecić to komuś kto się na tym zna jednak korzyści są ogromne ponieważ jeżeli ktoś wyszukuje przykładowo “zakład krawiecki Katowice” a Ty masz zakład krawiecki w Katowicach i Twoja strona pojawia się w czołówce wyników – masz spore szanse zdobyć klienta.

W SEO chodzi m.in. o to aby strona miała przejrzystą strukturę i używała odpowiednich słów kluczowych.

Linki sponsorowane (Pay Per Click)

Można tutaj skorzystać z AdWords. Twoja strona pojawi się na samej górze wyszukiwania jako reklama / płatny link. Efekt zbliżony do pozycjonowania z tym, że jest szybszy do zrealizowania. Jak sama nazwa PPC wskazuje – płacisz tylko gdy ktoś kliknie w Twój link do strony.

 

Marketing w mediach społecznościowych (Social media marketing)

Korzystając z serwisów społecznościowych możemy skorzystać z płatnych sposobów jak chociażby Facebook Ads lub założyć darmowy profil / fanpage i w ten sposób bezpłatnie promować naszą markę czy produkty.

Serwisy które mamy do dyspozycji to m.in. Facebook, Google+, Instagram, Pinterest, LinkedIn, Twitter czy chociażby Tinder ale jest tego dużo, dużo więcej. Najważniejsze jest to, że ten rodzaj marketingu jest obowiązkowy i możemy dzięki niemu łatwo udostępniać ciekawe treści, wchodzić w interakcję z internautami i budować z nimi więź która może się przerodzić w sympatię.

 

Content marketing (marketing treści)

Tutaj od koloru do wyboru ponieważ Twoimi treściami mogą być filmy wideo wrzucane na Youtube’a czyli video marketing. Możesz również poprzez swojego bloga udostępniać ciekawe i wartościowe artykuły czyli mamy marketing artykułów (article marketing).

Treść może mieć wiele postaci bo jak już napisałem mamy artykuły, wideo, mogą to być zdjęcia, infografiki, raporty, zestawienia. Najważniejsze aby treść ciekawiła czy np. bawiła a stąd już bardzo blisko do virala.

 

Marketing wirusowy (viral marketing)

Chodzi w nim o to aby treści które udostępniasz były na tyle wartościowe lub zabawne by internauci zaczęli je wrzucać w swoje kanały social media i aby w ten sposób zasięg Twoich treści rósł i by dowiadywały się o Tobie kolejne osoby.

Możesz w ten sposób rozprzestrzenić informacje o swojej marce, produktach, o tym co Cię wyróżnia na tle konkurencji czy promocjach. Jeżeli treść będzie spełniać wymagania rozniesie się błyskawicznie i lawinowo po internecie.

 

Buzz marketing (marketing szeptany)

Polega on na docieraniu do konsumenta poprzez dyskusje prowadzone w sieci i moim zdaniem nasza komunikacja w tym przypadku nie powinna być mocno nastawiona na sprzedaż a prędzej powinniśmy wejść w rolę eksperta który doradza i w ten sposób budować pozytywny wizerunek naszej firmy.

 

Remarketing

To nie tyle marketing a sposób działania który polega na docieraniu z naszą reklamą do osób które miały już styczność z naszą firmą np. były w naszym sklepie internetowym. Do prowadzenia kampanii remarketingowych możemy wykorzystać Google AdWords.

 

E-mail marketing

Wykorzystuje jako główne narzędzie komunikacji pocztę elektroniczną przy czym należy pamiętać, że wiadomości wysyłamy do bazy klientów którzy wyrazili na to zgodę.

Jest to bardzo bezpośrednia forma komunikacji którą dodatkowo możemy spersonalizować i dokładnie otargetować. Poza sprzedażą e-mail marketing pozwala nam tworzyć relacje z klientami a także budować ich lojalność.

 

Marketing partnerski (affiliate marketing)

Polega on na stworzeniu sieci osób które polecają nasz produkt / usługę i które otrzymują np. prowizję od każdej sprzedaży która nastąpiła z ich polecenia.

 

Real-time marketing (marketing czasu rzeczywistego)

Jest dopełnieniem content marketingu. Chodzi o to aby w naszych przekazach nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturowych czy społecznych. Przykład jak Oreo zareagowało w swoim marketingu do nagłej awarii prądu podczas finałowego meczu Super Bowl w 2013 roku.

Więcej o real-time marketingu tutaj oraz tutaj.

 

Influencer marketing

Czyli wykorzystywanie jako nośników swoich treści influencerów – wpływowych osób które mogą wpłynąć na decyzje zakupowe innych osób. Jest to bardzo skuteczny sposób na marketing ponieważ ludzie przed dokonaniem zakupu szukają informacji o produkcie w sieci.

 

Inbound marketing (marketing przychodzący)

Jest to najprościej mówiąc nienachalny sposób prowadzenia marketingu. Czyli właśnie content marketing, seo czy real-time marketing.

Jego przeciwieństwem jest outbound marketing czyli maile posyłane bez zgody odbiorcy, reklama w tv czy internecie, bannery reklamowe czy billboardy – wszystko to co narzucamy odbiorcy.

Outbound marketing jest wtedy kiedy wchodząc na stronę www pojawia Ci się wielki pop-up który musisz wyłączyć aby przejść na stronę główną, inbound marketing jest jak ninja, nawet nie wiesz o jego istnieniu.

 

Marketing partyzancki (guerrilla marketing)

Jest bardzo zbliżony do virala. Chodzi w nim o to aby promować markę lub produkty w niekonwencjonalny sposób który zapadnie w pamięci odbiorcy i utrwali w jego świadomości markę lub jej produkt. Może przybrać formę humorystyczną, kontrowersyjną lub nawet drastyczną – byleby tylko przekaz intensywnie oddziaływał na emocje odbiorców.

Więcej przykładów marketingu partyzanckiego tutaj.

 

Do tego wszystkiego dołożę jeszcze promowanie się poprzez geolokalizację.

Przede wszystkim Google Maps – wystarczy, że wpiszę przykładowo ‘pizzeria Poznań’ i od razu mam wyniki wraz z ich lokalizacją na mapie. Warto aby Twoja firma pojawiła się w tych wynikach i aby użytkownik od razu wiedział jak do Ciebie trafić. Inne serwisy wykorzystujące geolokalizację to FourSquare, Yelp czy Facebook.

 

Marketing efektywnościowy (performance marketing)

Jest to bardziej podejście do marketingu gdzie zależy nam na uzyskaniu pożądanego efektu w postaci konkretnych działań odbiorców. Zostawiłem go na sam koniec ponieważ tutaj już nie chodzi o promowanie marki czy produktu a właśnie wywołanie pewnych działań u odbiorców czyli m.in. pozostawienie przez nich maila czy zapisanie się na wersję trial naszej usługi. W skrócie chcemy pozyskać leady i klientów.

 

Nie starałem się tego w żaden sposób posegregować dlatego, że osobiście uważam iż nie ma jednej słusznej koncepcji czy odgórnie ułożonych zestawów. Chodzi o to abyś sam wybrał składowe Twojej strategii marketingowej i niech wszystkie elementy ze sobą współgrają.

Pamiętaj, że cudowne w marketingu jest to, że daje nam on ogrom możliwości, możemy łączyć ze sobą różne jego rodzaje, modyfikować je tak aby powstało coś niesamowicie oryginalnego i tak na dobrą sprawę nieważne ile środków na niego przeznaczysz, ważne jak bardzo kreatywny przy tym będziesz.

 

 

Ten wpis pokazał Ci kilka sposobów na marketing internetowy. Liczę, że dzięki niemu zainspirujesz się do działania i zaczniesz promować swój biznes w bardzo kreatywny i wyróżniający się sposób.