Marketing partyzancki tudzież guerrilla marketing, jest to rodzaj marketingu bardzo zbliżony w swoich założeniach do virala ponieważ jest na tyle niekonwencjonalny i zaskakujący, że generuje duże ilości treści w sieci i mocno się rozprzestrzenia.

 

Chodzi w nim o to aby promować markę lub produkty w sposób niekonwencjonalny który zapadnie w pamięci odbiorcy i utrwali w jego świadomości markę lub jej produkt. Może przybrać formę humorystyczną, kontrowersyjną lub nawet drastyczną – byleby tylko przekaz intensywnie oddziaływał na emocje odbiorców.

 

W jego realizacji można skorzystać praktycznie z każdego elementu otoczenia lub jakiegokolwiek przedmiotu m.in mur na którym umieścimy grafikę, autobus, torba na ramię, lampy oświetleniowe, ławki, podłoże czy chociażby własny samochód lub wózek zakupowy.

 

Jedynie co Cię tutaj ogranicza to Twoja wyobraźnia i aby Cię nakręcić na ten rodzaj marketingu pokażę Ci go na bardzo ciekawych przykładach.

 

Marketing partyzancki – przykłady.

2012 Movie

 

Alzheimer’s Hamburg

 

Amnesty International

 

Ariel

 

Arkaden

 

Audi

 

Axe

 

Bavaria beer

 

Citroen

 

Coca-Cola

 

Colgate

 

Copenhagen Zoo

 

DHL

 

Discovery Channel

 

Dos En Uno

 

Duracell

 

Elmex

 

Extra Thin Schnitzel

 

FedEx

 

Fitness First

 

Folgers Coffee

 

Ford

 

Frontline

 

Gold’s Gym

 

Golf GTI

 

Guinness

 

ID&T Proper White

 

Ikea

 

Indonesian Railways

 

King Kong

 

Kit Kat

 

Law & Order

 

Lipton Tea

 

Lost

 

Mars

 

Mc Donald’s

 

Meralco

 

Mercedes

 

Mr Clean

 

Nikon

 

Nivea

 

Pizza Papa Johns

 

Planetarium Praque

 

Prison Break

 

Shumensko

 

Sopranos

 

Superman Movie

 

The Samaritans

 

True Blood

 

Tyskie – tak tak nasze Tyskie także ma marketing partyzancki

 

Unicef

 

Vampire Diaries

 

Volkswagen

 

Weight Watchers

 

Wong Dog Food

 

WWF

 

Do tego wszystkiego dodam jeszcze 3 kampanie nieznanego autorstwa ale w mojej opinii bardzo dobrze zrealizowane:

 

 

 

Jak widzisz marketing partyzancki może wymagać większych nakładów finansowych jak chociażby ciężarówka Mars-a czy billboard DHL-a ale może przybrać formę torby jak to zrobił Golf czy uchwytu otwierającego drzwi jak to zrobiło Tyskie czy ulotki reklamującej serial Lost która jest chyba jednym z najtańszych przykładów na marketing partyzancki a który idealnie pokazuje, że najważniejsza jest tutaj nasza kreatywność.

 

W tym wpisie pokazałem Ci jaką formę może przybrać marketing partyzancki oraz jakie elementy otoczenia możesz wykorzystać. Mam nadzieję, że widzisz jak wielką ma on moc i, że warto go stosować ponieważ jest to taki marketing który zdecydowanie zapada w pamięć i jest w stanie wyróżnić Twoją markę na tle konkurencji.