Ten wpis opisuje marketing jaki każda firma powinna u siebie wdrożyć.
Są to sprawdzone działania które generują ogrom korzyści.

Po pierwsze User Generated Content

UGC jest nazywane także User Created Content (UCC) i zachodzi wówczas, kiedy to użytkownicy tworzą oraz dystrybuują treści takie jak zdjęcia, filmy video, wpisy na blogu, podcasty. O UGC mówimy wtedy kiedy w treściach znajduje się twórczy wkład, są publicznie dostępne oraz nie są wykonywane w ramach pracy zawodowej.

Wskazówki

1. Research

Przede wszystkim dowiedz się co o Tobie mówią w sieci oraz jakie treści związane z Twoją marką są udostępniane. Będziesz wiedzieć jakie działania podjąć oraz czy nie należy czegoś zmienić. Na tym etapie sprawdź też jak konkurencja wykorzystuje UGC aby wiedzieć jakie działania są aktualnie najbardziej popularne.

2. Social media

Określ na których serwisach społecznościowych pojawią się wygenerowane treści ponieważ ich charakter będzie inny jeżeli pojawią się na LinkedIn – powinno być profesjonalnie i z powagą a inny jeżeli chodzi o Facebooka gdzie może być mniej profesjonalnie a bardziej na luzie.

3. Cel

Każde działanie musi mieć jakiś cel. Tak samo jest z wykorzystaniem User Generated Content. Musisz wiedzieć do czego dążysz oraz co chcesz osiągnąć.

4. Konkursy i grywalizacja

Jeżeli planujesz stworzyć kampanie z wykorzystaniem UGC warto w tym celu zorganizować konkurs i przewidzieć nagrody dla najlepszych twórców. Warto też wprowadzić elementy grywalizacji ponieważ nic tak nie napędzi ludzi jak rywalizacja.

UGC to taki WIN-WIN. Marka otrzymuje ciekawe treści a jej twórcy mogą się wypromować.

5. Nie bądź nachalny

Nie wymagaj na siłę aby użytkownicy wzięli udział w kampanii którą realizujesz jak także nie wymagaj aby zbyt mocno promowali Twoją markę lub produkty przy tworzonych przez siebie treściach.

6. Uważaj na spam

Zbyt dużo treści pojawiających się na Twoich profilach w mediach społecznościowych wynikających z zastosowania UGC może spowodować odejścia fanów / obserwatorów. Uznają bowiem ten nadmiar pojawiającej się treści za spam. Aby tego uniknąć dodawaj najlepsze treści i staraj się aby dodawać ich trochę ale systematycznie.

7. Dodaj odpowiedni hashtag

Jeżeli organizujesz kampanię poprzez którą użytkownicy mają generować treści, niech zostaną one oznaczone odpowiednim hashtagiem. Będzie to miało wpływ na ilość generowanej treści a Ty będziesz mógł śledzić udostępnioną treść a także określić jej zasięg.

8. Historie klientów

Jeżeli poprzez wygenerowane treści możesz przedstawić historie klientów a także pokazać jak Twój produkt wpłynął na ich życie – zrób to ! Jest to bardzo silny i autentyczny przekaz który z pewnością dotrze do odbiorców kampanii i zachęci ich do zakupu tego co oferujesz.

9. Podziękuj

Jeżeli wykorzystasz czyjąś treść – podziękuj. Tak po prostu.

Po drugie marketing doświadczeń

Marketing doświadczeń polega na wkomponowaniu marki, produktu czy usługi w codzienne życie konsumentów tak aby ich decyzje zakupowe były podejmowane na podstawie bezpośrednich doświadczeń z produktem czy usługą. Trochę podchodzi to pod marketing partyzancki. Tak więc marketing doświadczeń wymaga od jego twórców sporej kreatywności.

W marketingu doświadczeń to doświadczenie jest głównym medium reklamowym.

Żyjemy w czasach w których konsument nie nabywa  już produkty tylko po to aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby – jedzenie bo jest głodny, koszulka bo nie ma w czym chodzić a telefon aby pograć w Snake’a i zadzwonić do mamy. Wraz z produktami konsument kupuje całą ich otoczkę czyli między innymi określony styl życia, przynależność do określonej grupy ludzi czy prestiż.

Tworząc otoczkę wokół produktu czy usługi klient powinien wiedzieć, że otrzyma między innymi:

 • satysfakcje
 • uznanie
 • przeżycia estetyczne
 • lepszy status społeczny
 • spokój
 • poczucie bezpieczeństwa

Marketing doświadczeń to podejście które wyznaje filozofię pro konsumencką i stawia klienta w centrum zainteresowania.

Marketing doświadczeń wykorzystuje przede wszystkim ciekawe akcje, eventy, marketing partyzancki czy elementy grywalizacji.

W marketingu doświadczeń bardzo ważne są doświadczenia konsumenta podczas całego cyklu kontaktu z produktem. Czyli przed zakupem, w trakcie dokonywania zakupu oraz po jego zakończeniu. Dlatego jeżeli budujesz pewną otoczkę wokół swojego produktu lub jeżeli klient ma kojarzyć markę z określonym stylem życia ważne aby ta komunikacja była spójna i aby konsument natrafiał na nią na każdym etapie kontaktu z produktem.

Po trzecie marketing partyzancki

Marketing partyzancki tudzież guerrilla marketing, jest to rodzaj marketingu bardzo zbliżony w swoich założeniach do virala ponieważ jest na tyle niekonwencjonalny i zaskakujący, że generuje duże ilości treści w sieci i mocno się rozprzestrzenia.

Chodzi w nim o to aby promować markę lub produkty w sposób niekonwencjonalny. Czyli taki który zapadnie w pamięci odbiorcy i utrwali w jego świadomości markę lub jej produkt. Może przybrać formę humorystyczną, kontrowersyjną lub nawet drastyczną – byleby tylko przekaz intensywnie oddziaływał na emocje odbiorców.

W jego realizacji można skorzystać praktycznie z każdego elementu otoczenia lub jakiegokolwiek przedmiotu. M.in mur na którym umieścimy grafikę, autobus, torba na ramię, lampy oświetleniowe, ławki, podłoże czy chociażby własny samochód lub wózek zakupowy.

Jedynie co Cię tutaj ogranicza to Twoja wyobraźnia. Aby Cię nakręcić na ten rodzaj marketingu pokażę Ci go na bardzo ciekawych przykładach.

Jakie wynikają z tego korzyści dla Twojej marki?

 • promocja
 • Twoja marka zapada w pamięć
 • wzbudzasz zaufanie
 • wyróżniasz się na tle konkurencji
 • budujesz relację z konsumentami
 • tworzysz pozytywny wizerunek
 • zyskujesz dobre jakościowo treści
 • zwiększasz świadomość marki wśród konsumentów
 • napędzasz sprzedaż

Ten wpis to szybki wstęp to trzech bardzo ciekawych form marketingu. Wykorzystuj go w swojej firmie i ciesz się efektami. Do dzieła.