Na pytanie czym jest User Experience odpowiemy sobie na przykładzie wesela.

Wyobraź sobie, że jesteś gościem na weselu. Państwo młodzi to firma, wesele to produkt, narzędzie lub usługa a Ty jesteś konsumentem. Teraz poziom Twojego zadowolenia podczas interakcji z tym co oferuje firma zależy od wielu czynników. Między innymi od tego czy możesz zabrać osobę towarzyszącą, czy zapewniono Wam środek transportu na i z imprezy, czy jedzenie i napoje były dobre, czy były ciekawe i wciągające gry, muzykę puszcza dobry DJ czy może leci z płyt puszczanych na starej wieży.

Te wszystkie czynniki składają się na doświadczenia użytkowników czyli to jest właśnie User Experience o którym czytasz w tym artykule.



Jak widzisz wdrażając UX bardzo ważne jest aby wyzbyć się tzw. moizmu.
Nie projektuj czegoś według własnego widzi mi się. Nie wdrażaj rzeczy tylko dlatego, że Tobie się podobają, no ale o tym w jaki sposób odkryć potrzeby użytkowników piszę trochę niżej.

User Experience można wdrożyć wszędzie ! Naprawdę wszędzie !
Nie ma znaczenia czy mówimy o produkcie, narzędziu internetowym czy jakiejkolwiek usłudze.

Zawsze znajdzie się mniejsze lub większe pole gdzie można wdrożyć UX aby wpłynąć i budować pozytywne doświadczenia użytkowników w kontakcie z tym co oferujemy.


Jaką formę może przybrać User Experience ?


Jeżeli mówimy o aplikacjach mobilnych, sklepie lub stronie internetowej to UX będzie nam się przejawiać m.in. w przejrzystym interfejsie, wyraźnych CTA które pokazują użytkownikowi drogę czy chociażby w braku bombardowania go agresywnymi reklamami.

Jeżeli chodzi o sklep stacjonarny to co może wpłynąć na pozytywne doświadczenia klienta? Terminal płatniczy, jeżeli to sklep odzieżowy to przymierzalnia. To takie podstawy których każdy klient oczekuje ale można zamontować stojaki na rower, w ciepłe dni można wystawić miskę z wodą dla psa, z kolei miseczka z cukierkami na pewno zainteresuje pociechy. Jest bardzo wiele, malutkich rzeczy które można wdrożyć a które spowodują, że klient po wyjściu z naszego sklepu będzie zadowolony.

Jeżeli mówimy o usłudze to niektóre rzeczy z tych powyżej też się sprawdzą. Kojarzycie czasopisma w salonach fryzjerskich? Bardzo dobry przykład UX. Zimny napój w ciepłe dni, wiatrak tudzież klimatyzacja też uprzyjemnią czekanie w kolejce. Dobra stacja radiowa.


UX w kilku krokach


Wszystko zależy przede wszystkim od tego czy mówimy o produkcie internetowym – aplikacja, sklep, strona www, produkcie fizycznym czy usłudze. Nie każde elementy UX będą pasować do wszystkiego.

Określając branżę sprawdź czy spełniasz podstawy UX, coś co wydaje się wręcz oczywiste czyli czasopisma, terminal płatniczy, przejrzyste CTA. Na tym etapie możesz podpatrzeć konkurencję i zobaczyć co się często u wielu z nich pojawia.

Następnie mając już wdrożone standardy warto wdrażać elementy których nie ma konkurencja, w ten sposób się wyróżnisz i osiągniesz przewagę. Jednakże na tym etapie nie możesz wdrażać rzeczy według własnego uznania. Musisz wiedzieć czego oczekują Twoi klienci za pomocą ankiet, wywiadów i innych działań które wypisałem w dalszej części artykułu.



"Projektowanie user experience (ang. user experience design) to projektowanie produktów interaktywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby interakcja z nimi dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. Produkt powinien: prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, być funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny, korzystanie z niego powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

Aby osiągnąć swoje cele projektanci user experience wykorzystują zazwyczaj metodykę projektowania zorientowanego na użytkownika. Projektowanie doświadczeń użytkownika z powodzeniem stosowane może być nie tylko w odniesieniu do oprogramowania, ale również do całościowej obsługi klienta w marketingu[2]."

Źródło: Wikipedia.org

UX składa się z dwóch elementów badania i projektowania. Aby to wszystko przyniosło nam oczekiwane rezultaty musimy wiedzieć po co powstał nasz produkt lub usługa, do kogo jest kierowany i jakie są potrzeby naszej grupy docelowej. Najważniejsze to zbadanie potrzeb.

Znając je przystępujemy do projektowania czyli zmieniamy to co oferujemy tak aby trafiało do naszych odbiorców i zaspokajało ich potrzeby.
Potrzeby się stale zmieniają i powstają nowe dlatego UX to ciągły proces a cykl badanie – projektowanie stale się powtarza


User Experience z głową czyli skąd czerpać wiedzę?

  • artykuły nt UX w internecie
  • podpatrywanie działań konkurencji
  • wywiady z klientami
  • ankiety
  • testy z użytkownikami
  • benchmarking
  • eye-tracking
  • Google Analitics
  • indywidualne wywiady pogłębione (IDI)
  • prototypowanie i testy
  • kanwasy (Business Model Canvas / Customer Journey Map )

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej nt User Experience to zapraszam na ten blog uxdesign.pl

Jak widzisz User Experience jest narzędziem które może dopasować Twój produkt lub usługę do tego, czego oczekują klienci i dzięki temu zwiększyć Twoje zarobki, jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Dzięki UX wyróżniasz się na tle konkurencji, przywiązujesz do siebie klientów a za pomocą marketingu szeptanego zdobywasz nowych klientów. Jednak najważniejsze co osiągasz to zadowolenie i uśmiech klienta w styczności z Twoją marką, wow !