Monitoring internetu jest narzędziem które możemy wykorzystać na wiele sposobów, przede wszystkim mówi nam kto, gdzie i co mówi o nas czy o naszej marce, pomaga w porę reagować na kryzysy, wspiera sprzedaż a także między innymi pomaga podpatrzeć konkurencję. W tym wpisie dowiesz się jak możesz wykorzystać monitoring internetu a także jakie korzyści z tego wynikają.

 

Z Twoją marką jest trochę tak jak z Tobą samym. Jeżeli ktoś o Tobie mówi to pewnie chciałbyś o tym wiedzieć, móc na to zareagować – wytłumaczyć coś lub podziękować za miłe słowa. Tak samo jest z Twoją marką w sieci bo o ile pozytywne wypowiedzi nie niosą żadnych negatywnych skutków to czy możesz pozwolić sobie na to aby negatywne wypowiedzi pozostały bez Twojej odpowiedzi? Odpowiem Ci od razu, że nie, nie możesz.

 

Co to jest monitoring internetu?

Monitoring internetu (i social media) to narzędzie które przede wszystkim powie Ci kto, gdzie i w jaki sposób wypowiada się o Tobie, Twojej marce lub np produkcie / usłudze.

 

Dodatkowo możesz się dowiedzieć wiele na tematy które są dla Ciebie z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo ważne – co internauci sądzą o Twojej branży i konkurencji. Być może potrzeba wprowadzić istotne zmian aby odświeżyć to co oferujesz? To w jaki sposób wykorzystasz monitoring internetu zależy tylko i wyłącznie od Twojej kreatywności.

 

W jaki sposób możesz wykorzystywać monitoring internetu?

 

1. Dowiesz się kto i gdzie o Tobie mówi

Podstawowa i chyba najważniejsza funkcja monitoringu internetu. Serwisy społecznościowe, blogi, fora, strony www – w tych wszystkich miejscach ludzie mogą pisać o Tobie, Twojej marce lub o tym co oferujesz. Poznaj swoje słabe i mocne strony, zareaguj !

 

2. Analiza branży i konkurencji

Poznaj opinie internautów o Twojej konkurencji i branży – być może przydałoby się wprowadzić coś nowego? Zobacz także w jaki sposób komunikuje się z konsumentami konkurencja oraz jaki marketing stosuje.

 

3. Komunikacja i reagowanie na zdarzenia

Jedną z istotniejszych kwestii jest wchodzenie w interakcję z konsumentami – ktoś chwali Twoją firmę? Wypadałoby podziękować. Możesz doradzać, pomagać w kwestiach związanych z Twoją branżą lub zrobić coś miłego, reagując na pewne zdarzenia.

 

4. Efekty działań marketingowych

Wychodzisz z nową kampanią marketingową, postanowiłeś stworzyć jakieś zabawne treści lub nowy spot przedstawiający Twoją markę lub produkt? Dzięki monitoringowi dowiesz się jak internauci na to wszystko zareagowali – czy udostępniają Twoje treści, czy odbierają je pozytywnie lub np czy komuś jednak coś się nie spodobało i czy właśnie nie tworzy Ci się mały kryzys w social media. Co za tym idzie – będziesz wiedział które działania przynoszą efekt a które nie czyli na jaką strategię marketingową postawić a które działania sobie odpuścić.

 

5. Analiza sentymentu

Wiesz już kto, gdzie i co o Tobie pisze ale dzięki analizie sentymentu dowiesz się całościowo jak wszystkie Twoje działania w social media są odbierane. Pozytywnie czy jednak negatywnie, jakie odczucia względem Twojej marki mają internauci.

 

6. Reagowanie na kryzys

Wyobraź sobie, że jest gdzieś klient który nie jest zadowolony z Twojej usługi. Być może zbyt długo czekał na towar lub obsługa klienta się nie popisała – gdzieś w internecie od tego jednego klienta zaczyna się tworzyć kryzys który dotyczy Twojej marki. Kolejne osoby wypowiadają się negatywnie a Twoja firma nie reaguje, nie próbuje wytłumaczyć sytuacji czy przeprosić – już po Tobie.

Monitoring internetu pozwoli Ci wyłapać negatywne wzmianki i rodzące się gdzieś w social media kryzysy i w porę na nie zareagować.

 

7. Obsługa klienta

Klient nie zawsze chce odezwać się do firmy z zapytaniem o np produkt lub ewentualną usterkę  aby ‘nie zawracać gitary’ co wtedy robi? Próbuje rozwiązać ten problem w swoich kanałach social media lub na forach internetowych. To być może Twój klient a może konkurencji jednak dowiedz się, że gdzieś tam w internecie ktoś ma problem. Przywitaj się, pomóż, wytłumacz to z czym ta osoba ma problem – tak tworzy się wielkie marki.

 

8. Wyszukiwanie influencerów

Po pierwsze monitoring internetu pozwala Ci wychwycić osoby które w Twojej branży uchodzą za specjalistów tudzież liderów opinii / influencerów – internauci ufają im oraz ich opinii a ta z kolei może przełożyć się na ich decyzje zakupowe. Bardzo mocno może to pomóc w promocji Twojej marki lub produktów. Po drugie – dowiedz się kto w pozytywny sposób najwięcej mówi o Twojej marce, jest jej ambasadorem – podziękuj tej osobie za to.

 

9. Insighty konsumenckie

Czyli ciekawe spostrzeżenia samych klientów odnośnie np naszego produktu – mogą to być jego wady,  zalety lub zastosowanie które nigdy nam samym nie przyszłoby do głowy. Sęk w tym, że swoje uwagi klienci mogą zamieścić np na swoim profilu na Facebooku – odkryj je dzięki monitoringowi social media.

 

10. Sprzedaż / social selling

Ludzie przed zakupem radzą się swoich znajomych poprzez kanały social media – co wybrać “jaki smartphone do 1000 zł?” , “Gdzie w Słubicach wyskoczyć na obiad?” , “sklep z fajną pościelą?” odnajdź swoich potencjalnych klientów i zaproponuj im swój produkt lub usługę – co najważniejsze robisz to w idealnym momencie – właśnie wtedy kiedy potrzebują tego co Ty masz do zaoferowania.

 

Monitoring internetu – przykładowe narzędzia

Brand24

SentiOne

Monitori

Newspoint

 

Ciekawe sposoby na wykorzystanie monitoringu internetu

 

Pizza Patrol – kampania zrealizowana przez agencję hyperCREW wraz z Brand24 dla pizzerii Da Grasso polegała na monitorowaniu Facebooka i wyłapywaniu wzmianek o tym, że ktoś ma ochotę na pizzę lub jest po prostu głodny i dostarczeniu tej osobie ciepłej i pysznej pizzy.

Efekty? Ponad 16 000 nowych fanów Da Grasso, z samą akcją miało kontakt ponad 60 000 użytkowników Facebooka a reakcje były w 95% pozytywne.

 

Jak robi to Zelmer?

Wyobraź sobie sytuację kiedy Twój produkt posłużył jako tort dla 4 letniego dziecka. Marka Zelmer wyłapała to i postanowiła w bardzo sympatyczny sposób na to zareagować. Zaprosiła Wojtusia – fanatyka AGD oraz jego mamę i starszego brata Krzysia do fabryki Zelmera w Rzeszowie gdzie mały solenizant mógł zobaczyć jak powstają produkty tej marki.

Jest to wzorcowy przykład jak reagować na tego typu wzmianki oraz jak budować pozytywny wizerunek swojej marki.

 

Monitoring internetu a pojawienie się w życiu konsumenta dokładnie wtedy kiedy on czegoś potrzebuje a Ty możesz mu to dostarczyć? Wyobraź sobie kobiety niezadowolone ze swoich staników. Firma Brayola produkująca staniki wchodzi w interakcję z internautami właśnie w tym najbardziej odpowiednim momencie.

 

Na sam koniec historia Adama Greenwooda podróżującego z Euston do Glasgow pociągiem Virgin Trains. Adam miał sprawę która nie mogła dłużej czekać – wyszła z tego solidna ‘dwójka’. Najgorsze jest to, że skończył się papier… oto jak wyglądała cała akcja ratunkowa

 

 

Dzięki temu wpisowi poznałeś kilka zastosowań monitoringu internetu i social media wraz z prawdziwymi przykładamy które przytrafiły się różnym firmom. Tak jak pisałem we wstępie, to, w jaki sposób będziesz wykorzystywać te narzędzie zależy tylko i wyłącznie od Twojej pomysłowości. Musisz znać jego wartość i wiedzieć jak bardzo może to rozwinąć Twój biznes a czasem nawet zaważyć o być albo nie być Twojej marki.

Zapisz