Najcenniejsze marki świata co roku dostarczają sporych emocji, co by nie było, mowa o firmach których wyceny idą w setki miliardów dolarów, a to robi wrażenie. Przedstawimy sobie w tym wpisie pierwszą dziesiątkę, a także przedstawimy sobie kilka ciekawostek związanych z rankingiem najcenniejszych marek świata.

 

 

10. AT&T wycena – 106,698 miliarda dolarów

AT&T Inc zostało założone w 1885 roku. Amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne przez pewien czas było największym na świecie przedsiębiorstwem świadczącym usługi telefoniczne. Co ciekawe, 11 pracowników tej firmy otrzymało Nagrodę Nobla.

 

9. Alibaba Group – wycena 113,401 miliarda dolarów

Holding założony w 1999 w Hangzhou przez Jacka Ma, prowadzący główną platformę e-commerce w Chinach czyli Alibaba.com. Ciekawostką jest, że Jack Ma przed założeniem holdingu i zostaniem najbogatszym Chińczykiem ubiegał się o pracę w KFC i jako jedyny jej nie zdobył. W Polsce Alibaba Group jest wszystkim znana z platformy sprzedażowej Aliexpress.com.

 

8. McDonald’s – wycena 126,044 miliarda dolarów

Firma / marka której nikomu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiana przez miliony ludzi na całym świecie, posiadająca pewnie nie mniej wrogów. Firma która zrewolucjonizowała branżę fast food, o której przeczytasz więcej w tym wpisie.

 

7. Visa – wycena 145,611 miliarda dolarów

Ta amerykańska firma zajmująca się wydawaniem kart płatniczych, powstała w 1958 roku pod nazwą BankAmericard. Visa Inc. zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w marcu 2008 roku.

 

6. Facebook – wycena 162,106 miliarda dolarów

Ten największy na świecie serwis społecznościowy wystartował 4 lutego 2004 roku i chyba nie ma nikogo, kto by go nie znał. Firma cały czas zwiększa swoje zasięgi oraz poszerza horyzonty co stale wpływa na jej wycenę.

 

5. Tencent – wycena 178,990 miliarda dolarów

Tencent Holdings Limited, Tencent – międzynarodowa korporacja technologiczna i inwestycyjno-holdingowa, z siedzibą w Shenzhen. Swoją działalność skupia wokół nowoczesnych technologii oraz internetu.

 

4. Microsoft – wycena 200,987 miliarda dolarów

Każdy posiadacz komputera zna Microsoft ( nawet jeżeli korzysta z Ubuntu). Firma znana z systemu operacyjnego Windows mocno poszerzyła obszar działań m.in. poprzez wypuszczenie konsoli Xbox. Więcej na temat Microsoftu możesz przeczytać w tym miejscu.

 

3. Amazon – wycena 207,594 miliarda dolarów

Jeff Bezos wraz ze swoim Amazonem zaczynali jako wirtualna księgarnia ale dosyć szybko powstał z tego największy serwis e-commerce na świecie który rozwija się w niesamowitym tempie. Dostarczanie przesyłek za pomocą dronów czy sklepy bez obsługi, to wszystko powoduje, że Amazon jest niesamowicie innowacyjną firmą.

 

2. Apple – wycena 300,595 miliarda dolarów

Amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych. Znana nam przede wszystkim z Ipodów, Iphone’ów oraz Mac’ów. Steve Jobs był zdecydowanie jedną z błyskotliwszych osób w branży.

 

1. Google – wycena 302,063 miliarda dolarów

Amerykańskie przedsiębiorstwo z branży informatycznej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google bez której większość z nas nie wyobraża sobie życia. Oto lider naszego zestawienia – Google LLC.


 

 

 

Osiem marek z pierwszej dziesiątki najcenniejszych marek świata to marki z branży technologicznej lub są z tą branżą powiązane. Bardzo mocno pokazuje to która branża w dzisiejszych czasach dominuje i rozwija się najszybciej.

 

Najcenniejsze marki świata – ranking znajduje się na stronie BrandZ.

 

Wartość wszystkich marek znajdujących się w rankingu BrandZ Top 100 odnotowała rekordowy wzrost o 21% co przekłada się na zwiększenie wartości tych marek o prawie 750 miliardów dolarów osiągając wartość 4,4 biliona dolarów.

 

Trzy najszybciej rosnące marki pochodzą z Chin. Są to JD.com ze wzrostem o 94%, Alibaba Group ze wzrostem o 92% oraz Moutai ze wzrostem o 89%.

Regionalny bank BCA (miejsce 99) jest pierwszą marką indonezyjską w rankingu.

 

 

Najcenniejsze marki świata a zwłaszcza pierwsza dziesiątka wyróżniają się bardzo mocno na tle konkurencji jeżeli chodzi o poziom wyceny. Drugim moim zdaniem mocno zauważalnym faktem jest to, że najszybciej rozwijająca się branża która osiągnęła największą wycenę to branża technologiczna. W tej kwestii w najbliższych latach raczej nic się nie zmieni no ale zobaczymy.