Kwoty za jakie poszły najdroższe domeny świata potrafią rozpalić wyobraźnię stąd też nie dziwi fakt, że bardzo często domeny internetowe nazywane są wirtualnymi nieruchomościami.

 

W dzisiejszym wpisie zestawienie najdroższych domen świata a także naszych polskich z końcówką .pl. Dodatkowo kilka wskazówek które być może Wam się przydadzą aby nie przepalić hajsu gdyby ktoś z Was chciał wejść w ten biznes.

 

Najdroższe domeny świata:

 

10. Sex.com – 13 milionów dolarów.

Sprzedaż domeny miała miejsce w 2010 roku a kupującym był koncern Clover Holdings Ltd. Nikomu nie trzeba mówić co się pod tym adresem znajduje. Ciekawostką jest to, że sprzedaż tej domeny została odnotowana w księdze rekordów Guinessa.

 

9. bankaholic.com – 15 milionów dolarów.

Domena została w 2006 zarejestrowana przez Johna Wu i co ciekawe przed sprzedażą pod tą domeną krył się blog o finansach. Domenę w 2008 roku przejął koncern BankRate.

 

8. Insure.com – 16 milionów dolarów.

Domenę w 2009 roku kupiła agencja marketingowa QuinStreet. Treści które się na niej znajdują tyczą się branży ubezpieczeniowej.

 

7. 360.com – 17 milionów dolarów.

Domenę w 2015 roku wykupiła chińska firma Qihoo 360 zajmująca się oprogramowaniem oraz aplikacjami mobilnymi.

 

6. Internet.com – 18 milionów dolarów.

Po raz kolejny na zakup wybrała się agencja marketingowa QuinStreet która domenę Internet.com nabyła w 2009 roku. Pod tą domeną kryją się poradniki na temat budowania stron internetowych, sprzedaży domen oraz dużo innych rzeczy związanych z branżą IT. Zakup obejmował nie tylko domenę internet.com ale także InternetNews.com , JavasrIpt.com, WebDeveloper.com oraz DataBaseJournal.com.

 

Ciekawostka

Domena Fb.com została w 2008 roku wykupiona rzecz jasna przez serwis Facebook.com za kwotę 8,5 miliona dolarów. Jest to świetny przykład zareagowania na trend jakim było skracanie nazwy Facebook przez internautów i zarejestrowanie w odpowiednim czasie domeny fb.com no i zgarnięcie 8,5 miliona dolarów.

 

5. PrivateJet.com – 30 milionów dolarów.

PrivateJet.com zostało zakupione w 2012 roku przez Nations Luxury Transportations i pod adresem tej domeny znajdziecie platformę do rezerwacji prywatnych odrzutowców.

 

4. VacationRentals.com – 35 milionów dolarów.

VacationRentals.com zostało sprzedane w 2007 roku za kwotę 35 milionów dolarów firmie HomeAway. Co ciekawe, zakupu dokonano głównie dlatego aby nie dokonała tego konkurująca z nimi firma Expedia.

 

3. Insurance.com – 35,6 miliona dolarów.

Kupującym po raz kolejny jest firma QuinStreet która nabyła domenę w 2010 roku. Pod jej adresem znajdziecie porównywarki ubezpieczeń samochodowych, na życie czy zdrowotnych.

 

2. CarInsurance.com – 49,7 miliona dolarów.

Domena została wykupiona w 2010 roku przez QuinStreet. Obecnie znajdują się na niej porównywarki ubezpieczeń samochodowych, poradniki czy prawa jakie przysługują ubezpieczonym.

 

1. LasVegas.com – 90 milionów dolarów.

Domena została zarejestrowana w 1997 roku i na chwilę obecną jest najdrożej sprzedaną domeną zostawiając daleko w tyle konkurencję. Sprzedana została w 2005 roku właścicielom domeny Vegas.com a na stronie znajdziecie listę hoteli, spis atrakcji czy wyszukiwarkę lotów.

 

 

 

Najdroższe domeny polskie:

 

10. Kino.pl –  150 tysięcy złotych.

9. GryDlaDzieci.pl – 156 tysięcy złotych.

8. Budownictwo.pl – 200 tysięcy złotych.

7. NK.pl – 300 tysięcy złotych.

6. GG.pl – 400 tysięcy złotych.

5. Urlopy.pl – 400 tysięcy złotych.

4. Saturn.pl – 600 tysięcy złotych.

3. Opony.pl – 960 tysięcy złotych.

2. Co.pl – 1 milion złotych.

1. Play.pl – 2 miliony złotych.

 

 

Gdyby ktoś z was chciał się zabrać za zarabianie na domenach to kilka wskazówek:

 

Po pierwsze – poznaj rynek, branże i zasady którymi się to wszystko rządzi.

Po drugie – nie ilość tylko jakość.

Po trzecie – czekaj, czekaj, czekaj… cierpliwie.

Po czwarte – zamieść dane kontaktowe na zakupionej domenie.

Po piąte – najlepiej celować w .com lub .pl.

po szóste – zdrowy rozsądek w podejmowanych działaniach.

po siódme – spodziewaj się inwestowania w domenę przez dłuższy czas.

 

Krótki poradnik o kupowaniu domen:

 

1. Mamy rynek pierwotny i wtórny.

 

2. Na rynku pierwotnym tzw. domeny “premium” czyli mocno opisujące pewną branżę – zabawki.pl samochody.pl reklama.pl wakacje.pl są nie do wyhaczenia ponieważ już dawno ktoś je kupił. Rynek pierwotny ogólnie jest mocno zaorany ale dobrym sposobem jest wbicie się w nowy trend lub w nową firmę – jak w przypadku domeny Fb.com

 

3. Na rynku wtórnym może istnieć pewna domena która tyczy się pewnej branży dajmy na to manicure i domena hybrydy.pl nagle pojawia się nowy trend – samochody hybrydowe i być może uda się kupić na rynku wtórnym domenę hybrydy.pl za nie dużą kwotę i potem odsprzedać ją dużemu graczowi z branży samochodowej – to też jest dobry sposób.

 

4. Pisałem o domenach premium na rynku pierwotnym a co z całą resztę misz maszy? Czy przed ekspansją rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) ktoś by wpadł na to aby wykupić domenę AR.com? Raczej nie bo nazwa nic nie mówi dlatego właśnie warto śledzić nowe trendy bo może się okazać, że jako pierwsi wpadniemy na świetną domenę która będzie idealna dla czegoś co dopiero się rozwija.

 

5. Zarabianie poprzez parking domen polega na tym, że zarabiamy za kliknięcia w reklamy które umieszczamy na niewykorzystanych domenach czy pod adresami które są błędnie wpisywane. Czyli przykładowo posiadamy domenę wakacje.pl ale nie planujemy postawić na niej żadnego serwisu – wrzucam na nią linki z reklamami a naszą domenę przed wakacjami pewnie odpowiedzi sporo osób, jakiś procent z nich kliknie w link i tak właśnie zarabiamy. Co do błędnie wpisywanych adresów to działa to tak samo, z tym, że polujemy na takie domeny jak alegro.pl , wwwwp.pl czy googel.pl lub domeny z błędami ortograficznymi jak horwacja.pl czy gotuwka.pl Zarabianie na parkingu na domenie z literówką jest trochę ryzykowne ponieważ istnieje szansa na odebranie nam domeny jeżeli jest ona znakiem zastrzeżonym

 

no i coś czego robić nie można czyli…

 

6. Unikaj tzw. cybersquattingu czyli kupowania domen będących nazwami zastrzeżonych znaków towarowych. Takie działanie zapewne skończy się pismem od prawnika a nie sprzedażą domeny firmie do której należy marka / nazwa.

 

 

 

Myślę, że chociażby z ciekawości można się tym tematem zainteresować tym bardziej, że poza zarabianiem na sprzedaży domen można także spróbować sił w parkowaniu domen a jeżeli kiedyś trafi nam się obiecująca domena to policzyć ile nas taka zabawa wyjdzie i zrobić wszystko aby interesanci się o niej dowiedzieli i mieli jak się z nami skontaktować.