Jeżeli zależy Ci na szybkim rozwoju marki, a tak zapewne jest – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Opowiemy sobie w nim o różnych narzędziach pomagających w szybkim rozwoju marki.

 

 

Analityka

Według mnie podstawa prawidłowego rozwoju marki. Dzięki analityce wiemy co się dzieje na naszej stronie internetowej czyli ilu klientów tracimy, poprzez które źródła ruchu pozyskujemy ich najwięcej a także między innymi możemy podpatrzeć działania konkurencji czy zobaczyć mapę cieplną naszej strony. Podstawowym narzędziem jest oczywiście Google Analytics który jest prawdziwym kombajnem i dostarczy Ci ogromnych ilości danych dodatkowo sprawdź Heap a także Yandex Metrica dzięki któremu masz dostęp do nagrań sesji jak użytkownicy poruszali się po Twojej stronie. Dzięki SimilarWeb możesz podpatrzeć konkurencję a HotJar pokaże Ci mapę cieplną Twojej strony internetowej.

 

Monitoring internetu

Narzędzie które przede wszystkim powie nam gdzie i co o nas mówią jednakże możliwości jego zastosowania jest o wiele więcej. Jeżeli już o nas mówią to możemy wykonać analizę sentymentu i bardzo szybko dowiedzieć się czy mówią dobrze czy źle. Dzięki monitoringowi internetu możemy wchodzić w interakcję z konsumentami czy wyłapywać wzmianki o potencjale sprzedażowym.

Więcej o monitoringu siedzi oraz narzędziach znajdziesz w tym wpisie.

 

CRM

Czyli narzędzia do zarządzania relacjami z klientami. Dzięki nim masz wszystkie zebrane przez siebie dane o każdym kliencie w jednym miejscu, całą waszą historię współpracy, notatki jakie przypisałeś do każdego klienta i tak dalej i tak dalej. Dodatkowo możesz określić krok po kroku modelowy sposób zdobycia nowego klienta aby aby Twoje działania były jak najbardziej skuteczne czy zautomatyzować takie procesy jak wysyłanie maili, czy dodawanie przypomnień.

Możesz na początek wypróbować Base, InStream oraz Livespace.

 

Narzędzia do automatyzacji procesów

Jest wiele narzędzi dzięki którym zamiast sami wykonywać pewne powtarzające się czynności możemy je zautomatyzować i nie tracić na nie czasu. Marketing automation? Proszę bardzo oto GetResponse dzięki któremu między innymi możesz zautomatyzować e-mail marketing. Sprawdź także inne narzędzie do marketing automation czyli SALESmanago. Jeżeli chcesz zautomatyzować sprzedaż to LeadBoxer dostarcza informacji o leadach oraz automatycznie je kwalifikuje. Dzięki Calendly możesz automatycznie planować swój kalendarz spotkań a SalesLoft wyszuka potencjalnych klientów za Ciebie.

 

Social media

Przede wszystkim serwisy społecznościowe traktujemy jak narzędzia do rozwoju marki. Dzięki nim dajemy o sobie znać, promujemy markę czy produkty, sprzedajemy i budujemy relację z konsumentami. Warto pojawić się na Facebooku, Instagramie, Youtube czy Twitterze.

Więcej o kanałach social media tutaj a o narzędziach social media tutaj.

 

Komunikacja

Daj klientom jak najwięcej możliwości na skontaktowanie się z Tobą. Telefon praz e-mail to podstawa, do tego dochodzi messenger oraz takie narzędzia jak LiveChat oraz CallPage. Zdecydowanie warto z nich skorzystać ponieważ coraz więcej ludzi wybiera właśnie takie kanały kontaktu do firm. Dodatkowo sprawdź Intercom jest to narzędzie podobne do LiveChata z tym, że to Ty robisz pierwszy krok do klienta.

 

 

Jak widzisz narzędzia które przedstawiłem Ci w tym wpisie należą do bardzo różnych segmentów rozwoju marki ale każdy segment jak i posiadanie narzędzia w każdym z nich jest wręcz kluczowe dla szybkiego rozwoju Twojej marki. Niektóre z nich są bezpłatne, niektóre freemium lub z okresem testowym a następnie płatne ale nawet te ostatnie posiadają swoje darmowe odpowiedniki tak więc uwierz mi, skorzystanie z tych narzędzi przyniesie Ci bardzo wiele korzyści.