Prosument w najprostszym tłumaczeniu to aktywny klient. Jest to osoba która nie chce tylko nabywać produkty, chce aktywnie uczestniczyć w życiu marki, mieć wpływ na nią a także na jej produkty czy usługi. Prosument chce zostać zaangażowany do działań które wymagają od niego kreatywności. Tak, to jest prosument.

 

Przedstawię Ci w tym wpisie kilka działań dzięki którym zamienisz swoich konsumentów w prawdziwych prosumentów.

 

Po pierwsze organizowanie konkursów które wymagają kreatywności. Możesz zorganizować konkurs na nowy smak Twojego produktu, nazwę nowej usługi czy poprosić o nowe hasło reklamowe. Opcji jest naprawdę sporo.

Idealny przykład konkursu Lay’s który wymaga kreatywności, jest angażujący a przy tym daje sporo frajdy.

 

Po drugie wpływanie na rozwój produktu lub usługi. Możesz przedstawić dwie nowe funkcje usługi i zapytać która jest bardziej przydatna, poprosić o opinię na temat nowego opakowania czy pojemności produktu. Chodzi o to aby zapytać klientów co sądzą o zmianach które chcesz wprowadzić czy o to która opcja bardziej im odpowiada.

Co prawda ma to formę konkursu ale uważam, że pozwolić klientom wpływać na rozwój marki czy tak jak w tym przypadku produktu jak najbardziej może mieć taką właśnie formę. Zdecydowanie lepiej zachęcić prosumentów do wymyślenia nazwy dla nowego premixu aniżeli marka Dillon’s miała by to sama zrobić. Brawo.

 

Po trzecie wykorzystanie User Generated Content może okazać się bardzo pomocne jeżeli chcemy z konsumenta zrobić prosumenta. Klient już nie tylko nabywa produkty czy korzysta z usług. Klient chce się nimi pochwalić. Wrzucić w media społecznościowe zdjęcie produktu, oznaczyć lokalizację czyli przykładowo, że jest w Multikinie czy wrzucić zdjęcie z knajpy. Zachęcaj klientów do UGC bo dzięki temu staną się prawdziwymi prosumentami.

Polecam brać przykład z marki Sommersby bo to wzorcowy przykład jak zachęcić użytkowników do user generated content.

 

Po czwarte Twój prosument potrzebuje odpowiednich hashtagów. Dzięki temu zachęcisz go do udostępniania treści a także będziesz mógł zmierzyć ilość generowanych treści a także łatwo je namierzyć.

Przykładowo hashtag #mrgugu marki Mr Gugu & Miss Go a także #smilewithlays który wprowadziła marka Lay’s.

 

Do czego jeszcze możesz zachęcić prosumenta?

  • do ocenienia produktu czy usługi
  • do napisania recenzji produktu czy usługi
  • do wystawienia opinii o produkcie czy usłudze
  • stworzenia własnego spotu reklamowego lub przerobienia tego który stworzyła marka
  • przerabiania graficznych treści marki

 

O czym należy pamiętać wdrażając strategię prosumencką?

1 Określ w których kanałach mediów społecznościowych pojawi się Twoja marka. Na pewno Facebook a do tego przykładowo Instagram, Twitter lub YouTube. Dodatkowo warto pomyśleć nad firmowym blogiem.

2. Przekazuj informacje o marce, o tym co się u niej dzieje za pomocą kanałów społecznościowych, organizuj konkursy i wchodź w interakcję z prosumentami.

3. Wykorzystuj serwisy rekomendacyjne czy porównywarki cen jak Ceneo a także wykorzystuj mechanizmy geolokalizacyjne – klienci bardzo często oznaczają lokalizację miejsca w którym się znajdują – kino, pub czy chociażby kręgielnia.

4. Reaguj na wszystkie działania prosumentów – oznaczenie Twojej marki, zdjęcie produktu czy właśnie zaznaczenie, że ktoś znajduje się w Twoim punkcie za pomocą geolokalizacji. Warto podziękować, wręczyć rabat lub upominek czy wejść w dialog z taką osobą. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na Twoją markę.

 

Rozwój internetu a także mediów społecznościowych spowodował, że liczba prosumentów ciągle rośnie.

 

Pamiętasz piramidę potrzeb A. Maslowa? Na jej samej górze mamy dwie potrzeby – samorealizacji oraz uznania. To dzięki tym potrzebom możesz zaangażować prosumentów do działania. Po prostu wykorzystaj ich chęć zaspokojenia potrzeb.

 

Istnieje także coś takiego jak piramida zaangażowania konsumentów. Na jej samym dole mamy obserwatorów i tak, jest ich najwięcej i tak, nie chcą oni zostać zaangażowani. Natomiast na samym szczycie owej piramidy znajdują się twórcy treści a zaraz za nimi konsumenci skłonni do wejścia w dialog – komentatorzy. To właśnie te dwie grupy stanowią naszych prosumentów.

Coś co Ci się nie spodoba – twórców treści oraz komentatorów czyli prosumentów jest naprawdę mało jeżeli chodzi o całą liczbę konsumentów. Ma tak każda marka. Twoja także tak będzie mieć.

Coś co Ci się spodoba – działania twórców treści oraz komentatorów mają duży wpływ na konsumentów z mniejszym zaangażowaniem i te działania są przez nich dostrzegane.

 

Jakie korzyści wynikają z działań prosumenckich?

  • poprawa wizerunku marki
  • większa lojalność klientów
  • ogromne ilości treści marketingowych
  • większa sprzedaż
  • przewaga nad konkurencją
  • prosument wpływa na decyzje zakupowe innych
  • promocja marki
  • świetne relacje z klientami
  • nabywamy ambasadorów marki
  • zwiększamy zaufanie do marki dzięki ambasadorom
  • rekomendacje
  • udoskonalasz swoją ofertę

 

Jak widzisz rozwój internetu oraz mediów społecznościowych spowodował, że ludzie zamieszczają w nich ogromne ilości treści także tych związanych z markami, produktami oraz usługami. Chcesz czy nie cześć konsumentów stała się prosumentami i Twoja marka musi o nich należycie zadbać. Ten wpis pokazał Ci jak się za to zabrać.