W tym wpisie przyjrzymy się czym jest psychologia kolorów. Dowiesz się jak dany kolor wpływa na konsumenta, gdzie stosować psychologię kolorów oraz m.in co możesz dzięki niej zyskać.

 

Psychologia kolorów jest dziedziną zajmującą się badaniem tego jak dany kolor wpływa na człowieka. Bardzo ważne jest to aby podejmować w tej kwestii przemyślane decyzje ponieważ każdy kolor ma inne oddziaływania emocjonalne oraz budzi inne skojarzenia tak więc dobieraj kolory w taki sposób aby osiągnąć zamierzone cele.

 

 

Pierw zróbmy charakterystykę wszystkich kolorów.

 

Kolor czerwony

Czerwień jest kolorem bardzo intensywnym emocjonalnie. Jest to kolor który kojarzy się z adrenaliną, miłością, pożądaniem czy pasją przez co pobudza klientów do wykonania pożądanych przez nas działań. Bardzo dobrze nadaje się do wyróżnienia takich komunikatów jak

PROMOCJA, OKAZJA, WYPRZEDAŻ ponieważ jest kolorem przykuwającym uwagę.

Należy tutaj pamiętać o tym, że jest też druga strona medalu. Kolor ten kojarzy się z agresją oraz niebezpieczeństwem a poprzez znak STOP z tym, że mamy się zatrzymać, nie wykonywać pewnej czynności dlatego też należy go stosować w określonych działaniach.

BRANŻA / PRODUKTY: sportowe samochody, napoje energetyczne, produkty związane z tematyką miłosną.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Coca-Cola, Levi’s, Eurobank, Triumph, Lego.

 

Kolor żółty

Kolor żółty uważany jest za “luzacki” i kojarzy nam się ze słońcem tak więc utożsamiamy go z radością, ciepłem, szczęściem oraz aktywnością. Skorzystaj z tego koloru jeżeli zależy Ci aby wywołać ciepłe i miłe skojarzenia. Ten kolor, podobnie jak czerwony silnie przyciąga uwagę.

BRANŻA / PRODUKTY: produkty dla dzieci, branża turystyczna.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: McDonald’s , Ikea, Shell, RMF.

 

Kolor pomarańczowy

Jest to kolor utożsamiany z determinacją, fascynacją i optymizmem. Podkreśla rozrywkowy charakter marki i kojarzy się z dobrą zabawą. Jest połączeniem koloru czerwonego oraz żółtego czyli energii i radości. Warto z niego skorzystać jeżeli odbiorcami marki są osoby młode.

Kolor pomarańczowy wzmacnia apetyt.

BRANŻA / PRODUKTY: produkty spożywcze oraz restauracje.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Orange, CCC, Cinema City, Fanta, Nickelodeon.

 

Kolor zielony

Ten kolor kojarzy nam się ze spokojem, równowagą oraz naturą. Warto z niego skorzystać jeżeli chcemy skłonić konsumenta do działania ponieważ ten kolor kojarzy się z bezpieczeństwem. Na przejściu dla pieszych kolor czerwony mówi nam, że mamy stać, natomiast zielony, że jest bezpiecznie i możemy przejść.

Kolor zielony uspokaja i regeneruje siły więc wywołuje pozytywne skojarzenia u odbiorcy.

BRANŻA / PRODUKTY: branża medyczna, spożywcza, bankowość.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Starbucks Coffee, Bank Zachodni WBK, Greenpeace, Ziaja, Farmona.

 

Kolor niebieski

Kolor niebieski kojarzy nam się z mądrością oraz stabilizacją. Możesz z niego skorzystać jeżeli Twoja marka chce zdobyć zaufanie klientów. Ten kolor kojarzy się także z kulturą więc Twoja marka dzięki niemu może zyskać szacunek.

BRANŻA / PRODUKTY: produkty związane z wodą oraz czystością, ubezpieczenia, linie lotnicze.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: PZU, woda Żywiec, Danone, Adidas, Nokia.

 

Kolor fioletowy

Fiolet jest symbolem poszukiwania, wolności i przestrzeni. Warto go wykorzystać jeżeli chcemy przedstawić naszą markę jako energiczną i tajemniczą.

Przy tym kolorze opowiemy sobie także o różu.

Kolor różowy kojarzony jest z kobiecością, życzliwością oraz spokojem. Ma wpływ wyciszający na odbiorcę. Podobnie jak czerwony kojarzy nam się z miłością ale o ile czerwony z namiętnością o tyle różowy z romantycznością.

Mogą go stosować marki których grupa odbiorcza to kobiety oraz dzieci.

BRANŻA / PRODUKTY: dla marek chcących pokazać się jako kreatywne i wizjonerskie.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Yahoo, Play, Milka, Whiskas, Taco Bell.

 

Kolor czarny

Bardzo często wykorzystywany przez duże marki kojarzone z prestiżem oraz elegancją. Jest to wynikiem tego, że kolor czarny kojarzy nam się z ekskluzywnością, elegancją oraz mocą. Warto go wykorzystywać przy podkreślaniu wysokich standardów tego co oferuje Twoja marka.

BRANŻA / PRODUKTY: wszędzie tam, gdzie chcemy osiągnąć efekt elegancji oraz prestiżu.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Mercedes, Sony, Puma, EA, Zalando.

 

Kolor brązowy

Ten kolor kojarzy nam się z ziemią ale przede wszystkim drewnem co daje poczucie komfortu, bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Warto z niego skorzystać jeżeli zależy nam na wizerunku marki stabilnej, praktycznej oraz ponadczasowej i z tradycjami.

BRANŻA / PRODUKTY: branża meblarska, produkty organiczne / ekologiczne.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: UPS, Wawel.

 

Kolor szary

Jest kolorem pozbawionym emocji, najbardziej neutralnym z całego zestawienia.

Absolutnie nie można mu nie przypisać pewnych wartości. Ten kolor może być postrzegany przez odbiorcę jako dostojny, elegancki, wyrafinowany oraz powściągliwy a co za tym idzie ukazujący firmę jako profesjonalną.

BRANŻA / PRODUKTY: dla marek przedstawiających się jako profesjonalne i eleganckie.

MARKI KORZYSTAJĄCE Z TEGO KOLORU: Apple, Zara Home, Jaguar, Wikipedia.

 

 

Psychologia kolorów – co daje przemyślane stosowanie kolorów?

 • wpływa na zachowanie konsumentów
 • kształtuje odbiór marki wśród konsumentów
 • przyciąga nowych klientów
 • wywołuje określone emocje / uczucia

Psychologia kolorów – gdzie ją stosować?

 • produkt
 • opakowanie
 • elementy strony www
 • logo
 • wystrój sklepu
 • wizytówka
 • materiały reklamowe / promocyjne
 • brand hero

Psychologia kolorów – kiedy ją stosować?

 • kreowanie wizerunku
 • budowanie marki
 • kreowanie emocji u odbiorcy

 

 

Dobrym testem sprawdzającym oddziaływanie kolorów na odbiorców są testy A/B.

Możesz na swojej stronie mieć dwa inne kolory banerów, zmienić kolor na wizytówce czy na opakowaniu i poprzez analizę określić jaki był wpływ danego koloru na sprzedaż, kliknięcia w banery czy jakiekolwiek inne działania na których Ci zależy.

Pamiętaj także o tym, że kolory są różnie postrzegane w różnych częściach świata.

 

Jako przykład weźmy kolor biały który na zachodzie kojarzy się z czystością i niewinnością natomiast w Chinach, Japonii i Indiach kojarzy się z nieszczęściem i pechem. Jeżeli Twoja marka stanie się globalna, dostosuj kolor do konkretnego regionu.

 

 

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę odgrywają kolory oraz, że operowanie nimi powinno być jak najbardziej przemyślane. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom jesteś w stanie ukazać charakter Twojej marki, ukształtować wizerunek wśród konsumentów a także wywołać określone działania u klientów. Tego na jakie kolory się zdecydować a także przy jakich działaniach je stosować dowiedziałeś się z powyższego wpisu. Pamiętaj o tym aby cała strategia stosowanych kolorów była spójna.