Opowiemy sobie dzisiaj o bardzo fajnym narzędziu, jakim jest Similarweb. Jeżeli chcecie poznać lub podpatrzyć swoją konkurencję, czy dowiedzieć się skąd pozyskują ruch, to narzędzie Wam w tym pomoże.

Similarweb istniało początkowo jako rozszerzenie przeglądarki by następnie stać się w pełni rozwiniętą stroną internetową. Jako strona www istnieje od 2007 roku. Natomiast od 2013 roku dostępna jest jej rozszerzona, oczywiście płatna wersja SimilarWeb Pro.

Dla tych którzy jeszcze nie mieli przyjemności… Proszę Państwa oto SimilarWeb.

SimilarWeb

Narzędzie dzięki któremu możecie podpatrzyć konkurencję !
Dostarczy Wam ono ogromu danych analitycznych, pokaże Wam kim jest Wasza konkurencja, a także jaka jest jej “kondycja”. Zyskacie dostęp do wielu rankingów czy popularności stron internetowych.

SimilarWeb krok po kroku – analizując już wybraną stronę.

Website Audience

Na samej górze macie informacje o łącznej liczbie wejść z ostatnich trzech miesięcy. Zaraz obok, podział tych wejść na urządzenia mobilne oraz deskop a całkiem z prawej takie dane jak łączna ilość wejść w skali miesiąca, ilość unikalnych użytkowników w skali miesiąca, średni czas spędzony na stronie, ilość odwiedzonych stron podczas jednej sesji a także bounce rate czyli współczynnik odrzuceń. Zaraz pod tym wszystkim mamy bardzo ładny wykres wejść na stronę.

SimilarWeb
SimilarWeb

Geography

To nic innego jak przedstawienie pięciu państw, z których pochodzi największa liczba wejść na stronę internetową.

SimilarWeb

Marketing Channels

Ten dział mówi Wam o tym, jaki ruch na stronę internetową generują konkretne kanały marketingu. Kanały jakie mamy przedstawione to:

  • Direct (wejście bezpośrednie po wpisaniu adresu)
  • Email
  • Referrals (przekierowania z innych stron)
  • Social (media społecznościowe)
  • Organic Search (wyniki organiczne)
  • Paid Search (wyniki płatne)
  • Display Ads (banery reklamowe)
SimilarWeb

Kolejne działy są rozwinięciem marketing channels i tak, referrals pokazuje nam z których stron internetowych przychodzi najwięcej ruchu a także jakich kategorii się ten ruch tyczy. Search czyli wyszukiwanie mówi nam, ile wejść jest z wyników organicznych a ile z płatnych a także mówi nam poprzez które słowa dana strona została wyszukana. Social pokazuje nam ruch z mediów społecznościowych, w tym przypadku Facebooka, Youtube’a oraz Instagrama. Display advertising pokazuje nam ruch jaki generujemy z reklamy w różnych programach reklamowych. Chodzi tutaj między innymi o banery reklamowe zamieszczane na innych stronach. W tej części mamy także przedstawienie najlepszego ruchu przychodzącego z podziałem na linki i reklamę graficzną.

Wchodząc z lewej strony na Overview – Competitive Landscape naszym oczom ukazuje się wykaz podobnych stron wraz z uwzględnieniem pokrewieństwa z naszą stroną internetową.

SimilarWeb

Traffic – Traffic and Engagement to rozwinięcie danych o ogólnym ruchu oraz zaangażowaniu odwiedzających stronę internetową.

SimilarWeb

Poniżej w Traffic – Marketing Channels mamy więcej informacji o ruchu jaki generujemy na naszą stronę internetową z reklam.

SimilarWeb

W części Audience – Demographics macie wejścia na stronę internetową z podziałem na płeć oraz ze względu na wiek.

SimilarWeb

Audience – Audience Interests powie Wam jakie są zainteresowania osób wchodzących na stronę którą analizujecie, czyli co wyszukują w sieci.

SimilarWeb

W dalszej kolejności na liście z lewej strony macie rozwinięcia działów związanych z informacjami na temat ruchu pochodzącego z wyszukiwań, przekierowań z innych stron internetowych, reklamy display oraz mediów społecznościowych.


Jak widzicie ogrom danych powala !!!

Jeżeli zainteresowała Was tematyka tego wpisu to polecam także przeczytać o narzędziach służących szybszemu rozwojowi marki. Przy okazji sprawdźcie co piszę o narzędziach do social media.

Jak widzicie SimilarWeb jest narzędziem które dostarcza ogromu danych. Możecie dzięki niemu poznać i podpatrzyć konkurencję. Dowiedzieć się jakie kanały marketingowe są dla Was kluczowe czy z jakich innych stron możecie generować ogromny ruch na waszą stronę internetową. Tak oto Wasze działania są przemyślane 🙂