Czy chciałbyś zbudować tak silną markę jak Apple, Coca-Cola czy Starbucks? Jeżeli tak to świetnie, bo w tym wpisie przedstawię Ci kilka składników z których buduje się silną markę.

 

 

User Generated Content

Lay’s

Na opakowaniach chipsów Lay’s pojawiły się uśmiechnięte buzie, bardzo wiele osób robiło sobie zdjęcie wykorzystując ten motyw. Wykorzystany hashtag to #SmileWithLays.

Somersby

Marka zachęcała konsumentów do zrobienia sobie zdjęcia z kimś bliskim oraz ich z cydrem. Treść była oznaczona hashtagami #friendsie oraz #somersby.

Warto tutaj wspomnieć, że wprowadzając na rynek Somersby Blackberry, marka wykorzystując UGC w 3 miesiące zrealizowała roczny plan sprzedażowy.

 

Brand Hero

‚Krowa Milka’ powstała w 1973 roku i od tamtej pory uczy nas czułości i nie powiesz mi, że nie jest to jedna z najmilszych postaci, pełna dobra i ciepła z którą niemożliwe jest aby nie sympatyzować.

Żółty i Czerwony już bardzo długo dostarczają nam wielu pozytywnych wrażeń. Reprezentują markę M&M’s od lat 50. XX wieku i pokazują, że humorystyczne i wyróżniające się postacie mogą w bardzo dobry sposób przyciągać konsumentów i budować pozytywny wizerunek marki.

 

Gadżety Reklamowe

Brand24

Brand24 od pewnego progu abonamentowego posyła swoim klientom brandboxy z pendrive’m na którym znajdują się różne case’y, instrukcje etc no a dodatkowo jako gadżet mają świetnie prezentujące się okulary.

Milka

Gadżetem reklamowym może być także pluszowa maskotka jak w przypadku Milki.

 

Wzbudzanie emocji

Old Irish

Marka wykorzystując wirtualną rzeczywistość zapewniła niezapomniane przeżycia uczestnikom pewnej akcji.

WestJet

Pod koniec 2013 roku linie lotnicze WestJet zrobiły coś naprawdę niesamowitego i zaskakującego. Ponad 250 pasażerów przed odlotem z lotniska w Hamilton powiedziało Świętemu Mikołajowi co by chciało dostać na święta. Ten filmik to prawdziwa emocjonalna bomba !

 

Komunikacja z konsumentami

Mercedes

Reklama jest bardzo krótka ale te dwa słowa wystarczyły aby marka przekazała w komunikacie jakimi wartościami się kieruje i co jest dla niej najważniejsze.

Netflix

Wzorcowy przykład komunikacji z klientem. Pracownik obsługi klienta wiedząc, że spora część użytkowników Netflixa to nerdowie – przeprowadził z klientem rozmowę w klimatach Star Treka. Było to na tyle świetne, że klient zapytany na końcu rozmowy czy ma jeszcze jakiś problem – odpowiedział, że nie ale chciał by mieć.

 

Real Time Marketing

Oreo

W 2013 roku podczas 47. finału Super Bowl doszło do sporej awarii energetycznej efektem czego w dużej części stadionu zgasły światła. Na to zdarzenie świetnie zareagowała marka Oreo która już po kilku minutach zamieściła tweeta z obrazkiem i informacją, że w ciemności nadal można jeść ciastka Oreo.

Efekt? W ciągu kilkunastu godzin ich wpis został retweetowany ponad 15 tysięcy razy a na Facebooku „polubiło” go 19 tysięcy osób.

Snickers

W 2014 roku podczas Mundialu w meczu pomiędzy Urugwajem a Włochami Luis Suarez ugryzł zawodnika przeciwników – Chelliniego. W bardzo szybkim czasie na to wydarzenie zareagowała marka Snickers.

Efekt? 44,5 tysiąca retweetów.

 

Video Marketing

Pornhub Toys presents

Uwielbiam ich kreatywność czyli tworzenie muzyki przy pomocy erotycznych zabawek.

Dirt Devil

Nie będę zdradzać czego jest to reklama ale uwierz mi, warto zobaczyć.

 

Grywalizacja

Nike

Marka wypuściła aplikację Nike+ Run Club dzięki czemu stworzyła społeczność biegaczy którzy udostępniają swoje przebyte kilometry jak i trasy, umawiają się na wspólne bieganie oraz ze sobą rywalizują a wszystko to krąży wokół marki Nike.

Gdyby ktoś chciał zobaczyć co oferuje Nike+ Run Club to zapraszam tutaj.

Bonduelle

W 2014 roku marka Bonduelle udostępniła platformę dzięki której przekazywała informacje o sobie, produktach ale także edukowała w zakresie prawidłowego i zdrowego odżywiania. Użytkowników angażowała poprzez różne quizy, zagadki czy rebusy – za ich rozwiązywanie otrzymywało się punkty dzięki którym było się wyżej w rankingu a także można dzięki nim było wygrać nagrodę.

 

Działania w social media

Możesz wrzucać zdjęcia produktów, zamieszczać video, mówić o marce, komunikować się z użytkownikami, organizować konkursy, informować o promocjach. Działań jest naprawdę sporo jak i kanałów z których możesz korzystać – m.in. Facebook, Instagram, Tweeter.

O kanałach social media przeczytasz więcej tutaj.

Old Oak na Facebooku

Coca-Cola na Instagramie

 

Organizowanie konkursów

Specjal

Marka Specjal organizując “Legendarną loterię” nie dość, że rozdawała miliony piw do dodatkowo bluzy a także specjalny zestaw czterech kufli. Poza tą loterią bardzo często można zgarnąć inne kufle, otwieracze czy koszulki. Bardzo przydatne i cieszące gadżety.

Pepsi

Pepsi organizuje przeróżne konkursy dzięki czemu wchodzi w interakcję z konsumentami, buduje z nimi relacje a także dba o swój pozytywny wizerunek. Dodatkowo mamy nagrody pod nakrętkami gdzie możemy zgarnąć koszulki, okulary, słuchawki czy bilety na różne wydarzenia.

 

Personalizacja

M&M’s

Na ich stronie możesz stworzyć oraz spersonalizować własne M&M’sy.

Wybierasz 3 kolory, następnie możesz dodać zdjęcie lub któryś z gotowych obrazków a także kilka wyrażeń by na samym końcu wybrać rodzaj opakowania. Gotowe !

Chocolissimo

Na stronie Chocolissimo mamy kilka rodzajów personalizacji. Możemy stworzyć własny telegram – wybierając ilość kostek, opakowanie no i oczywiście wpisując treść telegramu. Możemy stworzyć własną czekoladę wybierając jej kształt, smak a także dodatki i opakowanie. Do tego czekoladki ze zdjęciem, grawerowane opakowanie i kilka innych opcji, zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie ?

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Danone

Firma stara się dbać nie tylko o środowisko czy warunki pracy ale także o społeczeństwo. Kluczowe są dla nich dwie inicjatywy – Podziel się Posiłkiem oraz Śniadanie Daje Moc.

Szczegóły realizowania przez Danone społecznej odpowiedzialności macie tutaj.

Procter&Gamble

Współpracują między innymi z Habitat for Humanity czy Czerwonym Krzyżem a za cel obrali sobie poprawę życia 50 milionów ludzi każdego roku oraz uratowanie jednego życia na godzinę. Ich program Children’s Safe Drinking Water od startu w 2004 roku dostarczył już ponad 12 miliardów litrów wody pitnej.

 

Obsługa klienta

Sznurówka z Red Lobster

Wyobraź sobie sytuację w której klient podchodzi do kelnera pracującego w pewnej restauracji i pyta się go o najbliższy sklep obuwniczy pokazując na powód całego zamieszania – urwaną sznurówkę. Kelner nie tłumaczy mu drogi do sklepu, schyla się i odwiązuje własne sznurowadło które następnie wręcza klientowi. Cała historia rozegrała się w Waszyngtońskim Red Lobster. Wiesz co się wydarzyło później? Klient w następny weekend wrócił wraz z całą rodziną oraz zaczął opowiadać o tym, jak postąpił kelner. Jeden z jego znajomych opisał całe zdarzenie w swojej książce o budowaniu relacji z klientami co było świetnym marketingiem dla restauracji.

Joshie Hurn

Pewnego razu Państwo Hurn wraz z dziećmi wybrali się do hotelu Ritz-Carlton na Florydzie.

Pan Hurn pracuje, żona z dziećmi przez cały weekend wypoczywają po czym po powrocie do domu okazuje się, że Joshie – pluszowa żyrafa ich onegdaj 2,5 letniego syna została w hotelu.

Aby zapanować nad całą sytuacją i rodzącym się właśnie kryzysem Pan Hurn mówi swojemu synowi, że Joshie się nie zgubił a jedynie przedłużył pobyt w hotelu. Dzwoniąc do obsługi Ritz-Carlton w sprawie pluszaka prosi ich o zrobienie fotki Joshiemu gdzieś przy basenie na poparcie swojego małego kłamstwa, że Joshie się wcale nie zgubił. Na następny dzień do domu Państwa Hurn przychodzi paczka a w niej Joshie oraz album ze zdjęciami.

 

 

 

Korzyści:

  • silna, wyrazista marka
  • wyróżnisz się na tle konkurencji
  • zbudujesz pozytywny wizerunek marki
  • zaangażujesz konsumentów
  • Twoja marka zostanie zapamiętana
  • zwiększysz sprzedasz
  • wpłyniesz na decyzje zakupowe konsumentów
  • zwiększysz zasięg świadomości Twojej marki

 

 

W czasach w których marka musi być wyrazista, musi wyróżniać się na tle konkurencji, budować pozytywny wizerunek a także angażować konsumentów wyżej wymienione składniki na silną markę muszą zostać wdrożone. Im więcej ich wdrożysz tym lepiej będzie dla Ciebie i Twojej marki a jeżeli potrzebujesz pomocy to pisz do mnie.