Social selling nie jest już trendem czy ciekawostką. Internauci w dzisiejszych czasach bardzo mocno korzystają z mediów społecznościowych w których także dzielą się opiniami na temat marek czy produktów a także tych produktów poszukują. Czy Twoja marka wie jak sprzedawać w mediach społecznościowych?

 

To dzielenie się opinią spowodowało, że nim zechcemy coś kupić szukamy informacji właśnie wśród znajomych w mediach społecznościowych, radzimy się ich który produkt kupić lub z czyjej usługi skorzystać.

 

Social selling nie jest tym samym co marketing w mediach społecznościowych ponieważ w tym drugim zachodzi relacja marketer-grupa potencjalnych klientów i chodzi w nim o promocję czy budowanie silnej marki czego efektem ubocznym ma być sprzedaż natomiast social selling to relacja sprzedawca-klient i sprzedaż jest tutaj najważniejsza.

W tym wpisie w pigułce pokażę Ci jak zacząć sprzedawać przez media społecznościowe oraz z których kanałów skorzystać.

 

Social selling krok po kroku:

  • słuchać / obserwować innych
  • wykazywać zainteresowanie
  • nawiązywać relacje
  • indywidualne podejście
  • budować wpływ (autorytet / zaangażowanie)

 

Social selling – kilka wskazówek

  • stwórz silną markę osobistą
  • buduj wizerunek eksperta
  • odnajduj właściwych, potencjalnych klientów
  • twórz treści dotyczące branży w której działasz
  • buduj i pielęgnuj nawiązane relacje

 

W social sellingu chodzi o budowanie relacji z potencjalnym klientem a także o bycie specjalistą i konsultantem w danej branży. Bardzo ważne są także procesy pozwalające pozyskiwać i pielęgnować kontakty prowadzące w dalszych krokach do sprzedaży.

 

Social selling a kanały sprzedaży

Skorzystać można ze wszystkich serwisów społecznościowych gdzie użytkownicy wchodzą ze sobą w interakcję a także forów internetowych.

Przede wszystkim chodzi o to abyś wiedział w jaki sposób dany kanał wykorzystać a także aby znajdowała się na nim Twoja grupa docelowa odbiorców. Na pewno możesz do tego wykorzystać takie portale jak Facebook, Google+, Twitter czy LinkedIn przy czym ten ostatni jest kluczowy w biznesie B2B.

W działaniach social sellingu bardzo przydatne będzie korzystanie z monitoringu sieci. Dzięki niemu będziesz w stanie bardzo szybko wyłapać wzmianki o potencjale sprzedażowym.

O monitoringu sieci oraz o tym jak wykorzystać go w działaniach social selling piszę tutaj.

 

Social selling czy tego chcesz czy nie jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Wynika to z tego, że jest konsekwencją zjawiska jakim jest social buying czyli wykorzystywania przez klientów mediów społecznościowych w analizach przed zakupowych.

 

 

Podsumowując social selling jest wykorzystaniem odpowiednich kanałów w mediach społecznościowych do zwiększania skuteczności działań sprzedażowych jednak przede wszystkim chodzi tutaj o docieranie do odpowiednich, decyzyjnych osób. Budowanie i pielęgnowanie relacji z nimi zawartych a także o budowanie wizerunku eksperta oraz pomaganie i doradzanie a nie nachalną sprzedaż.