Treści generowane przez użytkowników czyli User Generated Content (UGC) to wszystkie wzmianki o Twojej firmie – wpisy tekstowe, zdjęcia, filmiki video tworzone przez samych użytkowników sieci.

 

Żyjemy w czasach w których liczą się wartościowe treści a te, generowane przez użytkowników dodają im wiarygodności. W tym wpisie opowiem Ci czym jest User Generated Content a także przedstawię Ci kilka udanych kampanii z jego wykorzystaniem.

 

Co to jest User Generated Content?

UGC jest nazywane także User Created Content (UCC) i zachodzi wówczas, kiedy to użytkownicy tworzą oraz dystrybuują treści takie jak zdjęcia, filmy video, wpisy na blogu, podcasty. O UGC mówimy wtedy kiedy w treściach znajduje się twórczy wkład, są publicznie dostępne oraz nie są wykonywane w ramach pracy zawodowej.

 

 

User Generated Content – wskazówki

1. Research

Przede wszystkim dowiedz się co o Tobie mówią w sieci oraz jakie treści związane z Twoją marką są udostępniane, będziesz wiedzieć jakie działania podjąć oraz czy nie należy czegoś zmienić. Na tym etapie sprawdź też jak konkurencja wykorzystuje UGC aby wiedzieć jakie działania są aktualnie najbardziej popularne.

 

2. Social media

Określ na których serwisach społecznościowych pojawią się wygenerowane treści ponieważ ich charakter będzie inny jeżeli pojawią się na LinkedIn – powinno być profesjonalnie i z powagą a inny jeżeli chodzi o Facebooka gdzie może być mniej profesjonalnie a bardziej na luzie.

 

3. Cel

Każde działanie musi mieć jakiś cel, tak samo jest z wykorzystaniem User Generated Content. Musisz wiedzieć do czego dążysz oraz co chcesz osiągnąć.

 

4. Konkursy i grywalizacja

Jeżeli planujesz stworzyć kampanie z wykorzystaniem UGC warto w tym celu zorganizować konkurs i przewidzieć nagrody dla najlepszych twórców. Warto też wprowadzić elementy grywalizacji ponieważ nic tak nie napędzi ludzi jak rywalizacja.

 

UGC to taki WIN-WIN. Marka otrzymuje ciekawe treści a jej twórcy mogą się wypromować.

 

5. Nie bądź nachalny

Nie wymagaj na siłę aby użytkownicy wzięli udział w kampanii którą realizujesz jak także nie wymagaj aby zbyt mocno promowali Twoją markę lub produkty przy tworzonych przez siebie treściach.

 

6. Uważaj na spam

Zbyt dużo treści pojawiających się na Twoich profilach w mediach społecznościowych wynikających z zastosowania UGC może spowodować odejścia fanów / obserwatorów którzy uznają ten nadmiar pojawiającej się treści za spam. Aby tego uniknąć dodawaj najlepsze treści i staraj się aby dodawać ich trochę ale systematycznie.

 

7. Dodaj odpowiedni hashtag

Jeżeli organizujesz kampanię poprzez którą użytkownicy mają generować treści, niech zostaną one oznaczone odpowiednim hashtagiem. Będzie to miało wpływ na ilość generowanej treści a Ty będziesz mógł śledzić udostępnioną treść a także określić jej zasięg.

 

8. Historie klientów

Jeżeli poprzez wygenerowane treści możesz przedstawić historie klientów a także pokazać jak Twój produkt wpłynął na ich życie – zrób to ! Jest to bardzo silny i autentyczny przekaz który z pewnością dotrze do odbiorców kampanii i zachęci ich do zakupu tego co oferujesz.

 

9. Podziękuj

Jeżeli wykorzystasz czyjąś treść – podziękuj. Tak po prostu.

 

User Generated Content – jak robią to inne firmy?

 

Coca-Cola

Dzięki imionom lub wyrazom które Coca-Cola zamieściła  na opakowaniach napojów, użytkownicy tworzą niezliczoną ilość zdjęć tworząc z wyrazów przeróżne zwroty.

 

Burberry

Marka uruchomiła stronę na którą użytkownicy wrzucali zdjęcia w ubraniach marki Burberry.

 

Lay’s

Na opakowaniach chipsów Lay’s pojawiły się uśmiechnięte buzie, bardzo wiele osób robiło sobie zdjęcie wykorzystując ten motyw. Wykorzystany hashtag to #SmileWithLays.

 

Somersby

Marka zachęcała konsumentów do zrobienia sobie zdjęcia z kimś bliskim oraz ich z cydrem. Treść była oznaczona hashtagami #friendsie oraz #somersby.

Warto tutaj wspomnieć, że wprowadzając na rynek Somersby Blackberry, marka wykorzystując UGC w 3 miesiące zrealizowała roczny plan sprzedażowy.

 

 

User Generated Content a wartości dla Twojej marki

  • promocja
  • wiarygodność
  • darmowy marketing
  • pozytywny wizerunek
  • bliskość z konsumentami
  • budowanie relacji z konsumentami
  • dobrej jakości treści
  • doceniasz fanów swojej marki
  • budujesz społeczność
  • większe zaangażowanie społeczności
  • nowe pomysły na treści
  • wiedza o fanach
  • zwiększenie świadomości marki wśród klientów
  • napędza sprzedaż

 

 

Jak widzisz User Generated Content nie wymaga dużych nakładów finansowych. Najważniejsze to mieć pomysł na ciekawą kampanię która spodoba się ludziom, spowoduje, że zechcą wziąć w niej udział a co za tym idzie tworzyć treści. Ten wpis pokazał Ci jak krok po kroku się za to zabrać a także wiesz dzięki niemu jakie korzyści może Ci to dać. Powodzenia we wdrażaniu własnych kampanii UGC.