Wartość rozszerzona czyli extended value – produktu lub usługi, jest bardzo dobrym sposobem na to aby wyróżnić się na tle konkurencji, spodobać się konsumentom a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż.

 

Tak więc dziś opowiemy sobie o tym jak obudować podstawową wartość Twojego produktu lub usługi.

 

Każdy biznes posiada tzw. core value czyli podstawową wartość – samochód, mleko, spodnie czy usługi pogrzebowe. Niestety ciężko jest wyróżnić to co marka oferuje na poziomie wartości podstawowej. Tutaj z pomocą przychodzi nam extended value czyli wartość rozszerzona.

Samochód może mieć na starcie dodatkowy zestaw przydatnych narzędzi, karton mleka może mieć przeźroczysty pasek pokazujący ile mleka nam zostało, spodnie mogą posiadać dodatkowe kieszenie a usługi pogrzebowe mogą wyróżnić się większym zakresem tego co oferują, stać się usługą bardziej premium przy cenach jak u konkurencji.

 

Łopatologicznie wyobraź sobie, że jesteś producentem tego oto pistoletu:

Biznes kręci się rewelacyjnie, konkurencja sprzedaje drewniane proce aż zachodzi proces komodytyzacji czyli upowszechnienia się produktu – w tym przypadku pistoletu. Konkurencja rośnie, sklepy z bronią wyrastają jak grzyby po deszczu i teraz klient ma do wyboru Twój pistolet a także dziesięciu innych konkurentów i każdy gnat jest taki sam. Co więc robisz? Zaczynasz obudowywać wartość podstawową jaką jest pistolet. Twój produkt otrzymuje większy magazynek, większy kaliber, lunetę, tłumik a nawet wyrzutnię rakiet czy turystyczną kuchenkę i znowu wyróżniasz się na tle konkurencji którą przy okazji zostawiasz daleko w tyle. To Twój nowy produkt:

Brawo Ty 🙂

 

Komodytyzacja jest swego rodzaju chorobą a co gorsza – nie wrócą czasy kiedy jej nie było. Wartość rozszerzona produktu jest lekarstwem na nią.

 

Obudowywanie wartości podstawowej produktu lub usługi o wartość rozszerzoną może wdrożyć każda marka, można to zrobić w każdej branży, serio. Warto pamiętać o kilku rzeczach.

 

po pierwsze – nie możesz być w tyle.

po drugie – jeżeli już jesteś na równi z innymi markami dodaj coś więcej.

po trzecie – wyczuwaj potrzeby klientów aby to co dodajesz było dla nich wartościowe.

 

Wartość rozszerzona – korzyści.

  • wyróżnia markę na tle konkurencji
  • zwiększa sprzedaż
  • buduje pozytywny wizerunek marki
  • ma działania marketingowe

 

Jak już wiesz po przeczytaniu tego wpisu – warto swój produkt / usługę obudować poprzez wartość rozszerzoną ponieważ niesie to szereg korzyści ale co najważniejsze – w czasach komodytyzacji czyli upowszechnienia oraz ujednolicenia się produktów czy usług jakie marki oferują jest to bardzo dobry sposób na to aby wyróżnić swoją ofertę i zostać zauważonym przez konsumentów.